Šiuolaikiniame pasaulyje didesnės reikšmės įgyja masto ekonomija, globali rinka, tuo tarpu smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) vaidmuo atrodytų menksta. Vis dėlto daugelio valstybių vyriausybės pabrėžia SVV rėmimo būtinybę. Straipsnio tikslas yra apibrėžti SVV padėtį Lietuvos ekonomikoje ir įvertinti plėtros perspektyvas bei galimybes integruojantis į ES. Straipsnyje išnagrinėta SVV subjektų samprata ir padėtis Lietuvos ekonomikoje, palyginami Lietuvos ir ES SVV rodikliai, siekiant išaiškinti pagrindines problemas bei pateikiamos priemonės šiam ūkio sektoriui plėsti it tobulinti.
Pagrindiniai žodžiai: smulkus ir vidutinis verslas, vidutinė, maža ir mikro įmonė, integracijos procesas, bendroji rinka.
Apžvelgus Europos Sąjungos (ES) ir kitų išsivysčiusių šalių patirtį galima pastebėti, kad rinkos ekonomikos konkurencingumą bei augimą didele dalimi lemia SVV plėtra. Šis ūkio sektorius greičiausiai pajunta rinkos paklausos ir pasiūlos pokyčius, prisitaiko prie jų, sukuria naujų darbo vietų tose veiklose, kurių prekės ir paslaugos konkrečiu laikotarpiu turi didžiausią paklausą. Vis didėjanti SVV svarba ir įtaka ekonominei valstybių plėtrai lemia augantį visuomenės susidomėjimą analizuojant SVV plėtros procesus ir perspektyvas bei ieškant SVV sektoriaus efektyvumo didinimo būdų.
2004 m. Lietuvos statistikos departamentas paskelbė, kad 2003 m. Lietuvoje veikusių smulkių ir vidutinių įmonių dalis išliko stabili ir sudarė 99,3 proc. visų veikusių įmonių. Toks įmonių pasiskirstymas iš esmės atininka verslo struktūrą Europos Sąjungoje, kur SVV sudaro 99,8 proc. visų įmonių. Tačiau gilesnė analizė pateikia staigmenų: mažos Lietuvos įmonės pagal darbuotojų skaičių yra vos ne dvigubai stambesnės nei didžiosiose Europos kaimynėse. ES vidutinė įmonė įdarbina 7 žmones, o Lietuvos - virš 13 žmonių. Tokį skirtumą lemia tai, kad itin smulkiam verslui (mikro įmonėms) Lietuvoje tenka daug menkesnis vaidmuo (SVV analizė, 2005).
Šiuo metu SVV aprūpina darbo vietomis apie 70 proc. šalies dirbančiųjų. Lyginant su kitomis Europos valstybėmis skirtumas, vėl gi, išryškėja tik išanalizavus pačių SVV įmonių lyginamuosius svorius siūlomų darbo vietų struktūroje. Jei ES mikro įmonės darbu aprūpina beveik 40 proc. dirbančiųjų, tai Lietuvoje – tik apie 16 proc....
Šį darbą sudaro 5878 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!