Psichologijos žodyne „savęs vertinimo“ sąvoka yra apibūdinama kaip žmogaus savęs paties (savo galimybių, savybių, vietos tarp žmonių) vertinimas. Nuo savęs vertinimo lygio priklauso žmogaus santykiai su aplinkiniais, jo savikritiškumas, reiklumas sau, požiūris į savo laimėjimus ir nesėkmes, ir pan..
Pasak D. Antinienės (2003), savęs vertinimą veikia keletas aplinkybių:
• savęs lyginimas su kitais,
• aplinkinių žmonių vertinimas,
• savo elgesio ir išorinių situacinių veiksnių stebėjimas,
• atitikimas tarp siekimų ir realių galimybių.
D. Sokolovienė (2000), kaip savivertę įtakojantį veiksnį, dar pažymi ir auklėjimą vaikystėje. „Kai tėvai savęs tinkamai nevertina, jie negali tinkamai vertinti savo vaikų“ (Justinas Pikūnas, 1990).
Yra skiriami trys savęs vertinimo lygiai:
• savęs pervertinimas;
• tikroviška savivertė;
• savęs nuvertinimas.
Pernelyg save vertinantis žmogus, kaip teigia D. Sokolovienė, aukština savo kūno bruožus, nekritiškai vertina asmenybės savybes, poelgius, yra įsitikinęs savo unikalumu, jaučiamas pasipūtimas. Su žmonėmis bendrauja tik siekdamas naudos sau. Jam svarbiausi tik savo norai, planai ir idėjos. Tokiam žmogui iškyla grėsmė likti vienišam.
Turėdamas tikrovišką savivertę, žmogus kritiškai žiūri į save, suderina savo siekius su galimybėmis. David G. Myers (2000) manymu, toks savęs vertinimo lygis yra naudingas žmogui – jis mažiau linkęs pasiduoti kitų spaudimui, atkakliau atlieka sunkias užduotis ir yra laimingesnis. D. Sokolovienė papildo, kad toks žmogus pasitiki savimi, nelaiko savęs blogesniu už kitus, tiki, kad gali įveikti savo silpnybes, gerbia ir priima save tokį, koks jis yra. Teisingas savęs vertinimas teikia žmogui dvasinį pasitenkinimą ir palaiko jo savigarbą. Amerikiečių psichoterapeutas ir filosofas N. Branden (1992) teisingą savęs vertinimą apibūdina kaip žmogaus įsitikinimą, kad jis geba susidoroti su gyvenimo pateikiamomis užduotimis, bei mano, kad yra nusipelnęs būti laimingu.
Neigiamas savęs vertinimas pasireiškia nepasitikėjimu savo jėgomis, jausmais, sumažėjusia pagarba pačiam sau. Toks žmogus jautriai reaguoja tiek į pozityvius, tiek ir į negatyvius savo asmenybės vertinimus. Labai sunkiai išgyvena nesėkmes, graužiasi dėl trūkumų, todėl dažnai yra užsisklendęs. Neigiamos savivertės žmogus retai kada susilaukia aplinkinių simpatijos; jis gauna mažiau meilės, pripažinimo....
Šį darbą sudaro 1219 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!