Simonas Daukantas – istorikas, švietėjas, tautinio atgimimo žadintojas. Kilęs iš Skuodo dvaro. Kada tiksliai pradėjo mokytis nežinoma, tačiau 1808m. jis jau mokėsi dviklasėje Kretingos mokykloje. 1816 Vilniuje baigė gimnaziją. Ir toliau mokslus tęsė Vilniaus universiteto Literatūros ir laisvųjų menų fakultete studijavo literatūrą. Paskui perėjo į Moralinių ir politinių mokslų fakultetą. Po studijų dirbo Rygos gen. Gubernatoriaus raštinėje. Nuo 1835 tarnavo Sankt Peterburge, tapo Lietuvos Metrikos metrikanto padėjėju. 1850 vyskupo M.Valančiaus kviečiamas persikėlė į Varnius.
Pagrindinės kultūros sritys, kuriose darbavosi yra: istorija, tautosaka, vertimai ir sekimai, vadovėliai.
S. Daukantas pirmas parašė Lietuvos istoriją Lietuvių kalba. Tuo būdu jis įgyvendino daugelio to meto lietuvių inteligentų svajonę.
Dar jis išleido 4 Lietuvos istorijos veikalus. 1) Darbai senųjų lietuvių ir žemaičių 2) Istorija žemaitiškai 3)Būdas senovės lietuvių kalnėnų ir žemaičių 4)Pasakojimas apie veiklaus lietuvių tautos senovėje. Visus keturis veiklaus galima traktuoti kaip vieną ištisinį, pasižymintį vieninga istoriosofija ir glaudžiais tekstualiniais ryšiais. Nors Lietuvos istoriją Daukantas aprašė iki Gediminaičių ir Jogailaičių dinastijos pabaigos. Tačiau jis anaiptol nemanė, kad su ta dinastija baigėsi ir Lietuvos istorija. Lietuvos valstybingumo tradicijas matė ir po Liublino unijos ir ketino jas aprašyti antroje Žemaitiškos istorijos dalyje.
Daukantas augo kaimo aplinkoje, todėl nuo vaikystės girdėjo lietuviškas dainas ir pasakas, minė mįsles, miklino protą patarlėmis ir priežodžiais. Tai gi 1835m. Jis sudarė lietuviškų pasakų rinkinį „Pasakos masių“ (Masiais vadino šiaurės vakarų žemaičius) Rinkinį sudaro devynių asmenų užrašyti tekstai. Rinkinys išliko rankraščiu ir buvo paskelbtas tik 1932m. Lietuvių mokslo draugijos leidinyje Lietuvių tauta.
Daukanto rinkiniuose sutelkta daug smulkiosios tautosakos: per 1250 patarlių bei priežodžių, 88 mįslės, 15 kitokio žanro tekstų. Ypač vertingi yra tarp Daukanto rinkinių išlikę „Pryžodžiai“ . Smulkiosios tautosakos Daukantas paskelbė...
Šį darbą sudaro 613 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!