8. klausimas. Temperamento ir charakterio tarpusavio sąryšis. Kokios temperamento savybės ir charakterio bruožai padeda siekiant karjeros, bendraujant.
Temperamentu vadiname pastovias asmenybės savybes, pasireiškiančias psichinių reiškinių intensyvumu, tempais ir pastovumu.
Charakteriu vadinama visuma asmenybės savitų individualių psichinių savybių, uždedančių antspaudą jos elgsenai.
Temperamentas lemia psichinių procesų intensyvumą, jėgą, stiprumą, kintamumą bei veiklos ir elgesio tempą, ritmą.
1. Ekstraversija - intraversija;
2. Emocinis stabilumas - disbalansas (neurotiškumas).
Ekstravertas - draugiškas, kalbus, trokštantis įtampos, vadovaujasi momentiniais impulsais, veiklus, žaismingas.
Intravertas - ramus analizuojantis save, labiau besidomintis knygomis nei žmonėmis, mėgsta planuoti, kontroliuojantis savo jausmus.
Emocinis disbalansas reiškiasi neurotiškumu, nuotaikų kaita, dirglumu, savęs kankinimu, nusivylimu išgyvenimais.
Temperamentas per gyvenimą kinta labai mažai, pvz., cholerikas, apvaldęs savo impulsyvumą, tampa panašus į melancholiką bet esant ekstremalioms situacijoms vėl pasireiškia prigimtinės reakcijos.
Į temperamentą būtina atsižvelgti, renkantis profesiją. Melancholiškas jautrumas, flegmatiškas inertiškumas, choleriškas audringumas ir sangviniškas nepastovumas čia gali tapti kliūtimi darbų sėkmei. Tačiau daugumos profesijų, kur nėra didelių įtampų, įvairių temperamentų žmonės susiranda savo veiklos stilių ir sėkmingai veikia. Pvz. Galima manyti, kad pedagogo veiklai geriausiai tiks sangviniško ir choleriško temperamento asmenys.
Vis dėlto ugdymo ir saviugdos tikslas turėtų būti siekimas mažinti neigiamus kiekvieno temperamento pasireiškimus; sangvinikas tampa pastovesnis, cholerikas santūresnis, flegmatikas energingesnis, o melancholikas drąsesnis dirbdamas ir bendraudamas.
Charakterio bruožai yra savybės, atspindinčios žmogaus nuostatas. Tačiau šios nuostatos būna nevienodai įsisąmonintos. Šioms savybėms būdingas tam tikras pastovumas, pasikartojimas panašiomis tipiškomis aplinkybėmis. Abejingu laikome žmogų, ramiai pravažiuojantį pro avarijos ištiktus žmones. Tačiau jautrumas ar abejingumas atskiru atveju dar nerodo atitinkamo charakterio bruožo, neleidžia žmogaus laikyti nei abejingu, nei jautriu.
Asmenybė turi daug jai būdingų nuostatų į įvairius gyvenimo reiškinius, tačiau visus charakterio bruožus priimta grupuoti į keturias sistemas. Tai charakterio bruožai, išreiškiantys asmenybės nuostatas į:
1. Kolektyvą ir atskirus žmones (nuoširdumas, jautrumas, reiklumas, pasipūtimas ir kt.)
2. Darbą (darbštumas, pareigingumas, atsakingumas ir kt.)
3. Daiktus (rūpestingas ar nerūpestingas elgimasis su daiktais, nevalyvumas ir kt.)
4. Patį save (kuklumas, savimeilė, savikritiškumas, išdidumas ir kt.).
Tiesiau...
Šį darbą sudaro 2658 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!