2. VERTYBĖS IR VERTYBINĖS ORIENTACIJOS, JŲ ĮTAKA ŽMOGAUS ELGESIUI. VERTYBIŲ FUNKCIJOS IR RŪŠYS.
Vertybės – tai sudėtingos nuostatos, kurių turinį sudaro mintys, vaizdiniai ir emocijos apie daiktų ir reiškinių reikšmingumą, svarbą žmogui.
Kiekvienas žmogus skirtingai vertina įvairius dalykus. Vertybės kaip ir kitos nuostatos, formuojasi ne tik pačios asmenybės iniciatyva. Suaugusieji perduoda supratimą apie vertybes naujajai kartai ją mokydami, auklėdami ir darydami kitokį poveikį. Taip individai perima tos visuomenės, kurioje jie auga ir formuojasi vertybių sistemą.
Štai pavyzdžiui auga vaikas užsiėmusių, pasinėrusių į verslą žmonių šeimoje. Kasdien jis girdi kaip tėvai skaičiuoja pajamas ir išlaidas, ne pačiais gražiausiais kalba apie tuos iš kurių galėtų išpešti kokios nors naudos ar pan. Neturėdami laiko su vaiku nuoširdžiai pabendrauti, tėvai apipila jį įvairiomis gėrybėmis- žaislais, saldumynais, kartais ir pinigais. Vaikas suvokia, kad pinigai yra didelė vertybė, už kurią galima gauti viską. Savo aplinkoje jis ieško tokių pat vaikų, kurių tėveliai „daro“ pinigėlius.Panašu, kad ir augdamas jis sieks to paties.
Galimas ir kitas kraštutinis atvejis. Vaikas auga menininkų šeimoje. Žmonės nesilepina prabanga, o turimus pinigus mieliau iškeičia į knygą ar bilietą į spektaklį. Šeima daug ir šiltai bendrauja. Tokioje šeimoje augantis vaikas pasaulį mato šviesiomis spalvomis, mielai bendrauja su visais, bet jam artimesni šilti žmonės, „geriečiai‘.
Taigi matome, kad aplinka formuoja nuostatas apie daiktų ar reiškinių reikšmingumą žmogui. Tačiau kintant aplinkai gali kisti ir vertybių skalė.
1. Fundamentaliosios (universaliosios- pamatinės) – tai vertybės, kuriomis vadovaujasi visa žmonija – meilė, tiesa, išmintis, gėris, grožis.
2. Specifiškesnės – tai tautinės, įvairioms socialinėms grupėms, organizacijoms svarbios vertybės.
◦ Poreikius patenkinančius objektus;
◦ Priemones vertybiniams objektams pasiekti;
◦ Sąlygas vertybiniams objektams pasiekti tam tikromis priemonėmis.
Vertybių funkcijos:
1. skatina mus užimti tam tikrą poziciją, įvairių klausimų ar problemų atžvilgiu. Yra sprendimų priėmimo atskaitos taškai, padedantys, tarp kelių alternatyvų pasirinkti vieną;
2. vertybės yra lyginimo procesų pagrindas;
3. vertybės gali būti panaudojamos ego patvirtinimui, gynybos tikslams (pvz. tėvo agresija prieš vaiką gali būti pateisinama,...
Šį darbą sudaro 1942 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!