PRIEVOLIŲ TEISĖ ROMĖNŲ TEISĖJE.
Šiandieninėje teisėje privolė – teisinis santykis, kai skolininkas (debitor) privalo atlikti kreditoriaus (creditor) naudai tam tikra veiksmą ar susilaikyti nuo jo, o kreditorius turi teise reikalauti iš skolininko įvykdyti savo pareiga. Pagal romėnus prievole turi 2 elementus: 1. kreditoriaus teisė reikalauti iš skolininko tam tikro elgesio (kreditas) 2.skolininko pareiga atlikti tam tikrus veiksmus, jo skola kreditoriui (prievolė). Skolininko 3 pobūdžio galimybės: 1pareiga atlikti tam tikrus veiksmus arba susilaikyti nuo jų, 2pareiga perduoti kreditoriui tam tikra daiktą, 3pareiga atlyginti žalą. Prievolės objektass gali būti viskas kas įmanoma ir neprieštarauja įstatymui. Prievolė sukelia tam tikrą kreditoriaus ir skolininko ryšį. Senesniais laikais skolininkas atsakė ir savo asmeniu. 1)In rem ir 2)in personam skirtumai: 1 pagal prievolių apsauga teisės skirstytos i absoliutines (ginamos nuo bet kokio kėdinimosi) ir santykines (veiksmu reikalavimas tik iš skolininko) 2 prievolės objektas (kaip ir daiktinės teisės) gali būti daiktas, tačiau esant prievoloniams santykiams kreditorius gali reikalauti jį grąžinti tik iš skolininko. 3 prievolė yra laikina (numatytas jos pasibaigimo laikas), o daiktinėteisė (pvz nuosavybės) laiko atžvilgiu neribota. Prievolė grindžiama lygybės principu (tačiau diskutuojama, jog ekonomiškai ir teisiškai kreditorius buvo stipresnis) Rūšys: pagal prievolės atsiradimo pagrindą 1)kylančias iš sutarčių 2)iš deliktų 3)iš tarytum deliktų. Pagal subjektų teisių ir pareigų santykį 1)vienašalės 2) dvišalės (lygiavertės ir nelygiavertės). Pagal teisėjo laisvės ribas priimti sprendimą. Atsižvelgiant į teisėjo laisvės ribas priimti sprendimą byloje, prievolės skirstytos į imperatyvios teisės ir geros sąžinės. Vėliau susiformavo nauja prievolių rūšis – obligaciones naturales. Tai prievolės, kurių įvykdymas neužtikrintas ieškinio teise. Jos passižymėjo vienu bendru bruožu – skolininkas negalėjo reikalauti kreditoriaus grąžinti išmokėtų sumų net ir motyvuodamas tuo, kad nežinojo jog minėta prievolė yra obligationes naturales.
Buvo pagrindiniai prievolių atsiradimo šaltiniai: sutartys (contractus) ir teisės pažeidimai (delicta) Plėtojantis ūkiniams ryšiams ir prekybai atsirado prievolių, kurios aiškiai kilusios ne iš sutarčių ir ne iš deliktų. Vienos iš jų...
Šį darbą sudaro 3425 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!