Namų darbai

Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas

10   (1 atsiliepimai)
Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas 1 puslapis
Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas 2 puslapis
Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas 3 puslapis
Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas 4 puslapis
Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas 5 puslapis
Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas 6 puslapis
Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas 7 puslapis
Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas 8 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Dauguma lietuvių kalbos akcentologų, aptardami žodžių kirčiavimą, nelinkę jo aiškinti morfonologiškai. Ir tai nevisai teisinga, nes kirčio vietos dėsningumai yra glaudžiai susiję su žodžio morfemomis. Morfonologinis veiksnys svarbus žodžių kirčiavimui ir į tai reikėtų kreipti dėmesį.
Šio darbo tikslas panagrinėti pasirinkto straipsnio „Niekuo neišsiskiriu iš kitų“ priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimą morfonologiniu aspektu, pateikti tam tikras kirčiavimo taisykles, kurios palengvintų priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimo suvokimą.
Aptariant minėtų veiksmažodžių kirčiavimą buvo remtasi B. Stundžios veikalu „Lietuvių bendrinės kalbos kirčiavimo sistema“1, Lietuvių kalbos gramatikos II tomu2, A. Laigonaitės knyga „Lietuvių kalbos akcentologija“3, keliais straipsniais: B. Stundžios „Morfemų ir žodžių akcentinė klasifikacija“4, V. Vitkausko „Dėl tam tikrų priešdėlinių veiksmažodžių kirčiavimo“5, E. Grinaveckienės „Priešdėlinių veiksmažodžių kirčiavimas“6, I. Jašinskaitės „Priešdėlėtųjų veiksmažodžių kirčiavimas“7.
PRIEŠDĖLINIŲ IR SANGRĄŽINIŲ VEIKSMAŽODŽIŲ
KIRČIAVIMAS
Nepaisant įvairių išimčių, žodžių kirčio vietos nustatymas suponuoja aiškią ir išsamią morfemų klasifikaciją pagal jų akcentines savybes. Pirmiausia afiksai atskirtini nuo šaknų: pastarosios indiferentiškos dominacijai, o pagal akcentinę galią yra stipriosios arba silpnosios. Šaknų akcentinė galia daugiausia lemia pirminių žodžių kirčiavimą, o afiksų akcentinės savybės – darinių akcentuacijos dėsningumus. Tad galima pirminių žodžių akcentinė klasifikacija, paremta jų šaknų akcentine galia, ir darinių klasifikacija, grindžiama afiksų akcentinėmis savybėmis (išvestinių formų kirčiavimas daugiau remiasi pamatinių šaknų akcentine galia, ypač tai akivaizdu veiksmažodžio posistemyje.
Darinius akcentiškai klasifikuoti patogiausia pagal pagrindines kalbos dalis, nes tiek veiksmažodžiai, tiek vardažodžiai, tiek prieveiksmiai turi savų kirčiavimo ypatumų, susijusių ypač su afiksų akcentinėmis savybėmis (afiksai pirmiausia grupuotini pagal užimamą vietą žodyje).
Veiksmažodžiams nebūdingi silpnieji afiksai, tad jų klasifikavimui pakaks savybių dominacija ir kirčio vieta.
Taigi pabandykime įžvelgti priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimo dėsningumus.
Priešdėlinių veiksmažodžių kirčiavimas yra gana įvairus. Vieni priešdėliniai veiksmažodžiai kirčiuojami taip pat, kaip atitinkami nepriešdėliniai. Kitų visos formos kirčiuojamos priešdėlyje. Trečių priešdėlis atitraukia į save kirtį tik kai kuriose formose.
Iš veiksmažodžio priešdėlių išsiskiria per-, kuris visuomet gauna kirtį ir tvirtapradę priegaidę, pvz.: pereiti (: eiti), perrašinėti (: rašinėti). Kadangi pamatinio kamieno...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1038 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

Turinys
  • Įvadinės pastabos3
  • Priešdėlinių ir sangrąžinių veiksmažodžių kirčiavimas..4
  • Literatūros sąrašas.8
  • Priedas 1..9

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Lygis
Universitetinis
Failo tipas
Word failas (.doc)
Apimtis
8 psl., (1038 ž.)
Darbo duomenys
  • Lietuvių kalbos namų darbas
  • 8 psl., (1038 ž.)
  • Word failas 66 KB
  • Lygis: Universitetinis
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį namų darbą
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt