Referatai

Prielinksnių ir polinksnių vartojimas

9.0   (2 atsiliepimai)
Prielinksnių ir polinksnių vartojimas 1 puslapis
Prielinksnių ir polinksnių vartojimas 2 puslapis
Prielinksnių ir polinksnių vartojimas 3 puslapis
Prielinksnių ir polinksnių vartojimas 4 puslapis
Prielinksnių ir polinksnių vartojimas 5 puslapis
Prielinksnių ir polinksnių vartojimas 6 puslapis
Prielinksnių ir polinksnių vartojimas 7 puslapis
Prielinksnių ir polinksnių vartojimas 8 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Ištrauka

Prielinksnis yra nekaitoma tarnybinė kalbos dalis, kuri paprastai eina su linksniu ir rodo linksniuojamojo žodžio ryšį su kitais žodžiais bei praturtina mūsų kalbą. Prielinksnis kartu su linksniu sudaro prielinksninę konstrukciją, pvz.: ant stalo, į mišką, per tvorą, su draugais. Prielinksninę konstrukcija beveik visada reiškia ką kita negu grynas linksnis - tai matyti palyginus žodžių jungimus, į kuriuos įeina tas pats veiksmažodis: laukiu ryto (ko laukiu? - objektas) - laukiu nuo ryto (nuo kada laukiu? - laikas); matau langą (ką matau? - objektas) - matau pro langą (kaip matau? - būdas); gėriuosi upe (kuo gėriuosi? - objektas) - gėriuosi prie upės (kur gėriuosi? - vieta). Todėl grynas linksnis ir linksnis su prielinksniu yra skirtingi dalykai. Kai kalbame apie prielinksnių vartojimą, iš tiesų paprastai turime galvoje jų vartojimą su tam tikru linksniu.
Lietuvių kalbos prielinksniai vartojami su kilmininku, galininku ir įnagininku (labai retai, paprastai tarmėse, ypač rytų aukštaičių, - su naudininku). Jie niekada nevartojami su vardininku, vietininku ir šauksmininku.
Prielinksniai gali būti vienareikšmiai arba daugiareikšmiai.
Vienareikšmių prielinksnių reikšmė visada aiški ir be linksnio. Įvairius santykius jie paprastai nusako daug tiksliau, konkrečiau negu daugiareikšmiai, plg. eiti per lauką ir eiti skersai, įstrižai , išilgai lauko/ lauką.
Daugiareikšmiai turi kelias reikšmes – paprastai dvi, tris, keturias, kartais net iki dešimties.
Daugiareikšmių prielinksnių lietuvių kalboje yra apie trisdešimt ir jie vartojami nepalyginti dažniau nei vienareikšmiai.
Arti dvidešimt daugiareikšmių prielinksnių yra senybiniai (kitaip pirminiai) ir apie dešimt – naujybiniai (kitaip antriniai).
Į senybinius ir naujybinius prielinksniai skirstomi pagal jų kilmę, atsiradimo laiką.
Senybiniais prielinksniais vadinami tie, kurie vartojami nuo žilos senovės ir kurių kilmės iš dabartinės kalbos žodžių nebegalima nustatyti.
Būdingiausi senybiniai prielinksniai yra: be, į, iš, nuo, per, po, prie, pro, už, su ir kiti. Jie vartojami labai dažnai.
Beje, skirstymas į senybinius ir naujybinius prielinksnius yra truputį sąlygiškas, nes tiek senybiniai, tiek naujybiniai prielinksniai sudaro nevienodo senumo klodus. Naujybiniais jie laikomi tik todėl, kad...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 2501 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Šaltiniai
✅ Šaltiniai yra
Failo tipas
Word failas (.doc)
Apimtis
8 psl., (2501 ž.)
Darbo duomenys
  • Kalbų kultūros referatas
  • 8 psl., (2501 ž.)
  • Word failas 91 KB
  • Lygis: Universitetinis
  • ✅ Yra šaltiniai
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį referatą
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt