Kiekvieno iš mūsų gyvenime yra pareigų. Vieni jų turime daugiau, kiti – mažiau. Vienų pareigos svarbesnės, atsakingesnės, kitų – daugiau kasdieninės, buitinės. Tačiau visų pareigų atlikimas yra vienodai svarbus – atsakomybę už sąžiningai atliktas pareigas turime jausti kiekvienas.
Antikos laikų moralės filosofija pareigą apibūdina kaip „privalėjimo pildymą, reikalavimą elgtis pagal tvirtai nustatytas tarpusavio santykių taisykles, padedančias stiprinti tarpusavio ryšius“.
Senosios Graikijos filosofas Sokratas (469-399 pr. m. e.) pripažintas etikos kūrėju, nes savo teorijomis pagrindė moralinės dorybės galimybę. Dorybės sąvoką jis susiaurino iki moralinių charakterio savybių išraiškos. Iki Sokrato graikų supratimas apie dorybę buvo labai plati sąvoka – dorybė buvo traktuojama kaip sugebėjimas tinkamai atlikti tam tikrą darbą. Nagrinėdamas įvairias sąlygas, kurių dėka žmogus įgyja dorybes, Sokratas padarė išvadą, kad žinojimas yra dorybė. Tai davė pagrindą suformuluoti teiginį, kad blogas elgesys kyla tik iš nežinojimo, kas yra tikrasis gėris. Anot Sokrato, gėrio pažinimas skatina gerą elgesį, todėl save gerbiantis protingas žmogus elgiasi moraliai ir prisiima atsakomybę už savo sprendimus ir poelgius pagal savo sąžinę.
• sąžinės taisykle, kuri nurodo, kad elgtis teisingai ir dorai yra privaloma.
Perskaičius didžiojo filosofo moralės taisyklę mintyse iš karto šmėstelėjo mintis apie krikščioniškosios moralės nuostatą – gavai per vieną skruostą, tai dar atgręžk ir kitą...
Dorybių yra ne viena. Kiek jų reikia turėti žmogui, kad jis būtų laikomas doru? Sokrato nuomone – dorybė yra vientisa ir nedaloma, nes kiekviena dorybė yra vieno ir to paties žinojimo pritaikymas skirtingose situacijose. Skiriamasis dorybės bruožas – jos iš žmogaus negalima atimti prieš jo valią. Dorybė sutapatinama su gėriu, su žmogaus siela, kuri jam tampa kaip sąžinės balsas. Paties Sokrato gyvenimo būdas atitiko jo skelbiamą etinį mokymą ir iki šiol jis laikomas dorybės etalonu. Tad galime teigti, kad antikinėje filosofijoje pareiga ir atsakomybė buvo glaudžiai susieta su žmogaus morale, su jo pasaulio pažinimu, su tikėjimu, kad yra kažkas „aukščiau“ , kas reguliuoja gamtos ir pasaulio...
Šį darbą sudaro 1391 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!