Darbo atlikimui ir suvokimui būtinos teorinės žinios. Taktilinių pojūčių erdvinė lokalizacija, t.y. galimybė nurodyti lytėjimo vietą, taip pat du prisilietimus atskirti nuo vieno, yra įvairi: rankų pirštų galuose mes suvokiame atskirai du taškus, esančius 1 - 2 mm nuotolyje. Nugaroje ir pečiuose du taškus suvokiame atskirai tada, kai jie vienas nuo kito yra nutolę per 50 - 60 mm (Gučas, 1986).
Oda perduoda sudėtingus jutimus, kuriuos sukelia tam tikrų receptorių aktyvinimas vienu metu (koaktyvinimas). Receptoriai turi recepcinius laukus, kuriais vadinamas paviršiaus plotas iš kurio receptorius gauna informaciją. Recepcinio lauko struktūra priklauso nuo receptorių išsidėstymo tvarkos. Delno vidinio paviršiaus mechanoreceptorių receptorinis laukas yra keleto milimetrų diametro ir ovalus. Toks recepcinis laukas atitinka neurono anatominę struktūrą, nes aksonas šakojasi odoje į keletą atšakų (kolateralių), kurių galūnės užzibaigia receptoriais. Savo receptorinio lauko ribose aferentinis aksonas negali atskirti dirginimo erdvinės lokalizacijos pakitimų.
Liečiant odą, susidaręs jutimas priklauso nuo odos lytėjimo receptorių dirginimo, bet tuo pačiu ranka aktyvina odos termoreceptorius, ir dirgiklis įgyja skirtingą emocinį pobūdį. Net ir silpnas mechaninis odos palietimas sukelia lytėjimo jutimą. Odos skiriamoji galia nustatoma, liečiant ją tuo pačiu metu dviem taškiniais dirgikliais, pvz., skriestuvo adatėlėmis. Minimalus erdvinis atstumas tarp šių dirgiklių, kai tiriamasis sugeba atskirti juos kaip du odos lietimo taškus, vadinamas dviejų taškų slenksčiu.
Temperatūros pojūčiai skirstomi į šilumos ir šalčio pojūčius. Temperatūros pojūčiai atsiranda, kai odą veikia daiktai, kurių temperatūra skiriasi nuo odos temperatūros (Gučas, 1986). Jie yra susijęs su specifiniais šilumos ir šalčio receptoriais. Šalčio receptorių tankis yra didesnis negu šilumos. Termoreceptoriai pasižymi dinaminiu - statiniu reagavimu. Jų adaptacija priklasuo nuo temperatūros. Viso kūno apviršiaus indiferentinė temperatūros sritis yra tarp 33 ir 35º C, o mažųjų rankos plotelių- 30-36 ºC. Nesutapus odos temperatūrai su indiferentine temperatūra, sukeliamas ilgalaikis šalčio ar šilumos jutimas ( Kėvelaitis, 2004).
Tyrimai, kuriais nustatoma pojūčio priklausomybė nuo dirgiklio jėgos, vadinami psichofizikiniais matavimais. Šiais matavimais nustatomi vadinamieji pojūčio...
Šį darbą sudaro 1756 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!