Kalbant apie naujus religinius fenomenus, neišvengiamai tenka minėti sąvoką, kuri mūsų vartosenoje yra įgijusi neigiamą prasmę – sektą.
Sąvoka “sekta” kyla iš lotynų kalbos žodžio “secta” (mokykla, doktrina, partija; daiktavardis iš veiksmažodžio “sequi” - sekti). Žodis sekta neturi vienos aiškiai apibrėžtos prasmės. Klasikinėje lotynų kalboje sekta reiškė tam tikrą mąstymo ar gyvenimo būdą ir, siauresne prasme, politinę partiją, kuriai kas priklauso, ar filosofinę doktriną, kuria kas paseka. Pradžioje „secta“ buvo vadinamos įvairios filosofinės mokyklos, kurios skyrėsi savo metodais ir rezultatais. Bažnytinėje kalboje taip buvo apibūdinamos mažesnės tikinčiųjų grupės, savo mokymu, kultūros raiškos formomis bei elgesiu besiskiriančios nuo didžiosios Bažnyčios ir nuo jos atskilusios. Ir anuomet, ir dabar šis žodis turėjo ir turi neigiamą atspalvį. Krikščionių literatūroje ligi viduramžių pabaigos šis žodis buvo vartojamas erezijos ar schizmos prasme. Atėjus protestantizmui, sektos vardas imta taikyti gausioms religinėms grupėms, atskilusioms nuo senesnių bei plačiausiai įsigalėjusių protestantiškų srovių. Senesnieji katalikų rašytojai sekta vadina kiekvieną, didelę ar mažą, protestantų religinę grupę. Sąvoka „sekta“ panašia prasme yra vartojama ir nekrikščioniškų religijų, tokių kaip islamas bei budizmas, atskilusioms grupėms apibūdinti.
Tačiau kasdieninėje kalboje įsitvirtino reikšmė, pagrįsta klaidingu žodžio kildinimu iš lot. “secare” (skirti, atskirti). Šia reikšme vartojamas žodis “sekta” žymi uždarą, doktrinos ir praktikos atžvilgiu su dauguma nesutinkančią ir nuo jos atsiskyrusią mažumą. Bet tradicinis požiūris, neva sekta yra didžiosios religinės bendruomenės atskala, yra labai problematiškas: tuomet bet koks atsiskyrimas nuo didesnės religinės bendruomenės būtų sekta. Taigi ir į evangelikų Bažnyčią reikėtų žiūrėti kaip į sektą, kadangi ji atskilo nuo katalikų. Taip mąstant, ir islamas būtų krikščioniška sekta, kadangi jis yra irgi ypatinga krikščionybės forma, paplitusi VI-ame amžiuje. Ir ne tik tai: pati krikščionybė taip pat būtų sekta, kadangi ji atsiskyrė nuo judaizmo...
Norint išsiaiškinti, kas yra sekta, reikia turėti aiškų supratimą apie daugumos santykį: tada reikėtų nustatyti, kuri Bažnyčia po atsiskyrimo yra didesnė, kad kurią vieną iš jų būtų...
Šį darbą sudaro 57523 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!