Opaligė - tai yra lėtinė recidyvuojanti liga, kuri pasireiškia opų atsiradimu virškinimo trakto gleivinėje. Opos gali susidaryti skrandyje ir dvylikapirštėje žarnoje. Žodis “opa” paprastai asocijuojasi su kraujuojančia žaizda.
Opaligė - tai yra lėtinė recidyvuojanti liga, kuri pasireiškia opų atsiradimu virškinimo trakto gleivinėje. Opos gali susidaryti skrandyje ir dvylikapirštėje žarnoje. Žodis “opa” paprastai asocijuojasi su kraujuojančia žaizda. Tačiau skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa visai nepanaši į žaizdą. Sergant opalige skrandyje ar dvylikapirštėje žarnoje atsiranda gleivinės pažeidimų, kuriuos skauda kaip ir bet kurią kitą žaizdą, kai ji dirginama. Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas labiausiai dirgina maistas, todėl jam ir turi būti skiriamas didžiausias dėmesys.
Opalige serga apie 10 procentų visų pasaulio gyventojų. Pavojingos yra opų komplikacijos (opos prakiurimas, kraujavimas) ir nuo jų miršta apie 1-3 procentai gyventojų. Vakarų šalyse sergamumas opalige mažėja ir manoma, kad tam įtakos turi Helicobacter pylori išnaikinimas. Opaligės yra pavojingesnės vyresnio amžiaus žmonėms. Dvylikapirštė opaligė pasitaiko dažniau nei skrandžio opaligė.
1. Helicobacter pylori – tai skrandyje gyvenanti ir rūgščiai atspari bakterija. Opos atsiveria 10-20% ja užsikrėtusių ligonių.
2. Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) nuolatinis vartojimas, ypač aspirinas – opos atsiveria apie 20% šiuos vaistus vartojančių ligonių, o pusei iš jų - per pirmą vartojimo mėnesį. Dažniau skrandyje nei dvylikapirštėje žarnoje.
• Gastrinoma/ Colingerio-Elisono sindromas;
• Idiopatinė HCl hipersekrecija;
• Krono liga;
• Spindulinė chemoteapija;
• Pirminė ir antrinė hiperparatirozė.
4. Idiopatinės opos – tai opos, kurių kilmė nėra žinoma.
Kiti veiksniai, kurie palengvina opų atsiradimą:
• Rūkymas – 2 kartus dažnesnės opos bei jų pasikartojimai.
• Genetiniai veiksniai – O (I) kraujo grupė, pepsinogeno, parietalinių ląstelių masės padidėjimas.
• Stresas – nervinę skrandžio stimuliaciją ir didna druskos rūgšties bei fermentų išskyrimą.
• Veiksniai, kurių įtaka iki galo neištirta: alkoholio, kavos vartojimas, netaisyklinga mityba (polinesočiųjų rūgščių trūkumas, per mažai skaidulų, per didelio rafinuotų cukrų, aštrių prieskonių vartojimas).
4. Klinika
Būdingiausi išoriniai ligos požymiai - skausmas, rėmuo, vėmimas, kaujavimas. Skausmas atsiranda tada, kai rūgštus turinys dirgina opos dugne esančias nervines galūnes ir opą supančios raumeninės skaidulos spazmiškai susitraukia. Jo pobūdis būna nevienodas, ir pagal tai galima įvertinti opos gilumą, ligos eigą bei gydymo taktiką....
Šį darbą sudaro 2004 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!