Visų pirma šiame referate stengiamasi supažindinti su kalendoriaus sąvoka ir jo poreikio priežastimis. Aprašomas pirmasis kalendorius – Mėnulio kalendorius -, jo struktūrinės sistemos, atspindžiai lietuvių tautosakoje, pateikiami Mėnulio kalendoriaus vartojimo įrodymai.
Supažindinama su Saulės kalendoriumi, jo ypatybėmis. Rašoma apie Julijaus kalendorių ir šio kalendoriaus trūkumus. Taip pat apie 1582 m. įvestą popiežiaus Grigaliaus “naujojo stiliaus” kalendorių.
Parodoma kaip pasikeitė laiko skaičiavimai Lietuvą prijungus prie Rusijos ir kokią įtaką turėjo papročiams kalendoriaus keitimai.
Kalendorius – tai laiko tarpų skaičiavimo sistema, kurios pagrindą sudaro dangaus kūnų – Saulės, Mėnulio, Jupiterio – periodiškas judėjimas. Stebėdamos gamtą ir metų laikus, dangaus kūnų judėjimą, senovės tautos sudarė kalendorius. Nuo amžių žmonės moka matuoti bėgantį laiką, skaičiuoti dienas, mėnesius ir metus.
Kalendorius suderina visuomenės gyvenimą su supančios gamtos ir dangaus šviesulių tėviškės padangėje ritmais. Jame atsispindi krašto klimatas ir istorija, žemdirbystė, kitų gyvybės palaikymo šaltinių pobūdis, socialiniai žmonių ryšiai, taip pat ir dvasinės kultūros savitumas. Turėti kalendorių bendruomenei kitados būdavo būtina: tik labai atidžiai stebėdami gamtą, suvokdami jos vidinius ciklus, žmonės galėjo išgyventi atšiauraus klimato juostoje, apsisaugoti nuo šalčio, bado ir negandų. Ne mažiau svarbu jį turėti buvo sukūrus valstybę: daugelį reikalų tauta turi spręsti bendrai.
Kalendorius lotyniškai (callendarium) reiškia „skolų knygelę“ – senovės romėnai pirmosiomis mėnesio dienomis, kurios buvo vadinamos kalendomis, privalėdavo mokėti skolas.
Mūsų tautinės kultūros šaknys siekia tolimą praeitį. Per daugelį metų sėslūs žemdirbiai baltai labai susigyveno su tėviškės gamta, sukaupė daug žinių apie dangaus skliauto šviesulių judėjimo dėsningumus bei jų ryšį su fenologiniais reiškiniais. Visa tai pritaikyti padėjo tradicijos ir papročiai, o juos siejo kalendorinė sistema. Keičiantis gyvenimo būdui, istorinėms aplinkybėms, kito ir ji. Tačiau visi kalendoriai sudaromi pagal dangaus šviesulių – Saulės ir Mėnulio – judėjimo dėsningumus.
Mėnulio apsisukimo aplink Žemę periodas lygus 27,321 paros, o į tą pačią padėtį Saulės atžvilgiu Mėnulis sugrįžta per 29,53059 paros. Mėnulio apskriejimo aplink Žemę ir sukimosi aplink savo ašį periodai sutampa-...
Šį darbą sudaro 1601 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!