Kalbėdami apie lytį, sociologai skiria dvi lyties sąvokas – biologinę (angl. sex) ir socialinę (angl. gender). Biologinės lyties terminu apibrėžiamos anatominės ir fiziologinės vyro bei moters kūnų skirtybės. Socialinė lytis, priešingai – apibūdina psichologines, socialines ir kultūrines vyrų bei moterų skirtybes. Socialinė lytis susijusi su visuomenės sukurtomis vyriškumo ir moteriškumo sampratomis ir nebūtinai yra tiesioginis individo biologinės lyties padarinys. Iš esmės svarbu atsieti biologinę ir socialinę lytis, nes daugelis vyrų ir moterų skirtumų yra ne biologinės kilmės (Giddens 2005: 113). Lyčių skirtybės turi socialinių padarinių – jos visada atsiskleidžia socialiniuose žmonių santykiuose. Lytis turėjo įtakos socialinei individų sąveikai, socialinei jų pozicijai ir padėčiai visuomenėje. Tiek moksle, tiek kasdieniame gyvenime ieškoma atsakymo į klausimą, kas iš esmės lemia lyčių skirtybes – prigimtis ar auklėjimas? Ar vadinamosios ,,vyriškosios“ arba ,,moteriškosios“ savybės yra universali prigimties duotybė, ar visuomenės (religijos, tautybės, klasės) kūriniai, perduodami iš kartos į kartą? Kokios lyties yra tas, kuris gimė vyru, bet jaučiasi esąs moterimi, todėl pakeičia savo lytį? Ar vyrai ir moterys gali būti lygūs visuomenėje, būdami iš prigimties biologiškai skirtingi? Atsakymų į visus šiuos klausimus gali būti daug ir įvairių. Vienos mokslinės teorijos labiau nagrinėja biologinės prigimties nulemtas lyčių skirtybes, kitos – socialiai sukurtas. Sociologinės ir kitos socialinę lytį tyrinėjančios mokslo kryptys dažniausiai nagrinėja lyčių skirtumus lemiančias socialines priežastis.
Biologiniai lyčių skirtumai nulemti genetiškai. Būsima vaiko lytis priklauso nuo užgimstančio gemalo genetinės struktūros. Visą gemalo genetinį kodą sudaro 23 chromosomų poros, lemiančios tolesnį biologinį individo vystymąsi. Tiek vyro sėkla, tiek moters kiaušinėlis perduoda tik dalį genetinės informacijos kiekvienai naujai susidariusio gemalo chromosomų porai. Vaiko genetinėje struktūroje yra pusė tėvo ir pusė motinos genetinės informacijos. 23-ioji chromosomų pora susijusi su būsima naujo gemalo lytimi. Dvi X chromosomos lemia moterišką lytį, chromosomų X ir Y pora – vyrišką.
Vaiko lytis paprastai nustatoma iškart jam gimus pagal lytinių organų skirtumus. Jie laikomi pirminiais...
Šį darbą sudaro 2501 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!