Logika yra mokslas apie mastymo dėsnius ir jo formas, arba samprotavimo būdą.
Logika tiria minčių struktūrą, minčių ryšių dėsningumus. Kadangi mintys reiškiamos kalba, tai logika tiria kalbą kaip pažinimo priemonę. Jos tikslas – nustatyti, ar nagrinėjami samprotavimai, įrodymai, išvados yra teisingi, ar klaidingi.
Šiame referate daugiausia dėstoma simbolinė logika. Simboline ji vadinama todėl, kad joje plačiai vartojami simboliai, kad ji sudaryta kaip simbolių kalba. Simbolinė logika dar kitaip vadinama matematine logika dėl to, kad čia matematikos metodai perkalti į logiką. Formalus logikos pobūdis reiškia tai, kad ji tiria tokius minčių ryšių dėsningumus, kurie priklauso ne nuo mąstymo turinio, o nuo mąstymo formos, nuo minčių struktūros.
Panagrinėkime teiginį „Gretimoje auditorijoje yra stalas“. Norint sužinoti, ar šis teiginys teisingas, reikia jį patikrinti patyrimu: užeit į tą auditoriją ir pasižiūrėti. Galima tikėti žmogumi, pasakiusiu šį teiginį. Tos tiesos, kurias reikia patikrinti patyrimu, vadinamos empirinėmis, arba fakto, tiesomis. Bet yra ir kitokio pobūdžio tiesų – jos vadinamos loginėmis tiesomis. Norint įsitikinti, ar jos teisingos nereikia jų tikrinti patyrimu. Teiginio „Gretimoje auditorijoje yra stalas arba stalo joje nėra“ nereikia tikrinti patyrimu. Kiekvienam aišku, kad auditorijoje arba yra stalas, arba jo nėra. Šio teiginio teisingumą suprantame iš loginių konstantų „yra“, „arba“, „nėra“ prasmės.
Jei A tapatus B, tai B tapatus A.
Jei bulvės maiše, o maišas vežime, tai ir bulvės vežime.
Užtenka tik suprasti šiuos teiginius, kad įsitikintume, jog jie teisingi. Visai nereikia ieškoti objektų A ir B, nereikia pilti bulvių į maišą, paskui maišo kelti į vežimą ir pan. Šių teiginių teisingumą suprantame teoriškai, jie yra loginės tiesos, jų teisingumas priklauso išimtinai nuo jų loginės formos, arba loginės struktūros. Loginės tiesos – tai teiginiai, kurių patyrimu patikrinti nereikia, jų teisingumas priklauso tik nuo jų loginės struktūros.
Logikos istorija Lietuvoje
Su logikos mokslu pirmiausia susipažino tie Lietuvos bajorų ir pasiturinčių miestiečių sūnūs, kurie po Lietuvos krikšto studijavo Centrinės ir Vakarų Europos universitetuose. Nuo XIV...
Šį darbą sudaro 1805 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!