Klaipėda
2008
Įvadas
Kas yra savivaldybė? Savivaldybė yra vykdomosios valdžios organas, kuris privalo laikytis Konstitucijos bei vietos savivaldos įstatymo, turi savo tarnautojus, laisvai, visuotiniais rinkimais išrenkamą tarybą. Taip pat ši organizacija turi savo biudžetą, kurį nustato valstybė. Savivaldybė yra viešųjų paslaugų teikėja gyventojams. Atsižvelgiant į įvairių apklausų duomenis, daugiau kaip pusės gyventojų nuomone, savivaldybių veikla neatitinka realių jų lūkesčių. Pagrindinė to priežastis – tarnautojų biurokratizmas. Ar skaidriai savivaldybė teikia viešąsias paslaugas, tiria ir nustato valstybės skiriami savivaldybių kontrolieriai. Labai svarbu pakeisti dalies gyventojų susidarytą neigiamą nuomonę apie šį vykdomosios valdžios organą.
Šiame savo referate apžvelgiau Lietuvos savivaldybių veiklą reglamentuojančius dokumentus, aptariau, kas prižiūri ir kontroliuoja savivaldybių veiklą, kaip ir kam jos atsiskaito už savo veiklą. Pavyzdžius pateikiau iš Šiaulių rajono savivaldybės veiklos. Rėmiausi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos, viešojo administravimo, savivaldybių administracinės priežiūros įstatymais, Europos vietos savivaldos chartija ir kitais dokumentais.
SAVIVALDYBIŲ VEIKLĄ REGLAMENTUOJANTYS DOKUMENTAI
Įvairiuose oficialiuose Lietuvos ir užsienio institucijų paskelbtuose dokumentuose vietos savivalda apibrėžiama nors ir panašiai, tačiau nevienodai. Dabartiniame Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatyme nurodoma, kad ,,vietos savivalda – tai valstybės teritorijos administracinio vieneto – savivaldybės – teisė laisvai ir savarankiškai tvarkytis pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus per administracinio vieneto nuolatinių gyventojų tiesiogiai išrinktų atstovų savivaldybės tarybą bei jos sudarytas vykdomąsias institucijas“1. Europos vietos savivaldos chartijoje vietos savivalda yra traktuojama taip: ,,vietos savivalda reiškia, kad vietinės valdžios organai įstatymų nustatytose ribose turi teisę ir gebėjimą tvarkyti ir valdyti pagrindinę viešųjų reikalų dalį, už tai prisiimdamos pilną atsakomybę ir vadovaudamosi vietos gyventojų interesais“2.
Vietos savivaldą Lietuvoje reglamentuoja Lietuvos Respublikos Konstitucija, Vietos savivaldos ir kiti įstatymai, parengti įgyvendinant Konstitucijos X skirsnio nuostatas. 1992 m. Spalio 25 d. Priimta Lietuvos Respublikos Konstitucija, pakeitė Laikinąjį Pagrindinį įstatymą, priimtą atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990 m. Pagrindinės normos, reglamentuojančios savivaldybių veiklą, nustatytos Konstitucijos X skirsnyje ,,Vietos savivalda ir valdymas“:
Savivaldos teisė laiduojama įstatymo numatytiems valstybės teritorijos administraciniams vienetams ir įgyvendinama per...
Šį darbą sudaro 1581 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!