XX amžius – tai reikšmingas laikotarpis visai Lietuvos kultūros raidai, jos socialiniam ir kultūriniam gyvenimui. Ypač turtinga buvo to meto lietuvių kultūra, gyvavo tapyba, teatras, spauda, buvo kuriamos įvairios organizacijos draugijos, puoselėjančios lietuvybę.
Šiuo savo darbu norėčiau apžvelgti turtingos XX amžiaus pradžios lietuvių kultūros raidą. Jokiu būdu nesiekiu aprašyti viso laikotarpio, nes vargu ar įmanoma būtų tai padaryti. Taigi pasirinktas konkretesnis šio amžiaus laikotarpis – 1900-1914 metai, kuris reikšmingas šiandieninei mūsų kultūrai. Todėl pasistengsiu aptarti, mano manymu, kelis svarbiausius šio laikotarpio kultūros momentus: tapybos, teatro, literatūros pakylėjimą, įvairių draugijų ir organizacijų susikūrimą ir veiklą.
Revoliucinių idėjų veikiama ir maištinga rašytojų karta į literatūrą atnešė ne tik naujų temų, bet ir naujų meninių tendencijų. Pradėjo formuotis socialinė drama, daugiausia taikoma mėgėjų scenai. Didelį vaidmenį kultūriniame gyvenime ėmė vaidinti periodinė spauda. Peterburge išėjo savaitraštis "Lietuvių laikraštis", Vilniuje – pirmasis lietuvių dienraštis "Vilniaus žinios" (1904-1909). Labiausiai išplito liberalinė spauda, tęsusi "Varpo" ir "Ūkininko" tradicijas.
Prie svarbių kultūrinių reiškinių priskirtini ir sustiprėję kontaktai su kitų tautų literatūromis. Išversta daug Vakarų Europos, rusų ir lenkų klasikos, susidomėta ukrainiečių, baltarusių, latvių rašytojų kūryba.
2 – Lietuvių literatūros istorija – Vilnius, 1979,- T.1 – psl. 226
Lietuvių tapybos bruožai XX amžiaus pradžioje
Nuo XX amžiaus pradžios, augant lietuvių tautos socialinio bei nacionalinio išsivadavimo sąjūdžiui, visų menų sričių kūrėjams, taip pat ir tapytojams, iškilo uždavinys suformuoti naują, su krašto kultūriniais poreikiais artimai susijusį bei savitą meną. Taigi amžiaus pradžioje savo veiklą pradėjo nauja Lietuvos menininkų karta, pasiryžusi realizuoti šį uždavinį.
Lietuvių dailininkai, kurių dauguma buvo kilę iš valstijos, paveikti visuomeninių sąjūdžių, ėmėsi puoselėti naujuosius meno siekius ir idealus. Kurdami peizažus ir portretus, komponuodami fantastinius simbolių poteksčių vaizdus, jie reiškė savo mintis, lyrines nuotaikas. Tuo pat metu Lietuvoje ėmė kurtis įvairiataučių bei pačių lietuvių suburtos kultūrinės organizacijos. Šios organizacijos ne tik rengė dailės parodas, spektaklius, koncertus ir kitas viešo meno funkcionavimo formas, bet ir moraliai bei...
Šį darbą sudaro 1788 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!