Gyd. T. Palšytė
Vilnius, 2005
ĮVADAS
Lietuvoje 1999 metais pirmą kartą pripažintų neįgaliais buvo 31 011. Iš jų 15,8% sirgusių jungiamojo audinio ir skeleto raumenų sistemos ligomis. Daliai gyventojų invalidumas nustatytas dėl sąnarių pažeidimo.
Sąnarys – vienas iš pagrindinių mūsų judėjimo ir atramos aparato elementų. Per laiką sąnariai tiesiog susidėvi, juos tenka operuoti ( V. Žegunis, 2004 ).Kaip nurodo G. Žulys Lietuvoje sąnarius gana dažnai pažeidžia artrozės, artropatijos, intraartikulinės ligos, reumatoidinis poliartitas, rečiau – psoriazė ar tuberkuliozė. Dėl šių priežasčių siaurėja sąnarinis tarpas, sumažėja judesių amplitudė, atsiranda sąnarį supančių raumenų disbalansas, sutrinka sąnario funkcija ( G. Žulys, 1995 ).
Endoprotezavimo tikslas – padidinti sąnario judrumą, sumažinti skausmą ir pagerinti galūnės funkciją ( A. Virgvida, 2005 ). Manoma, kad tai efektyviausias klubo sąnario deformuojančios artrozės gydymo metodas, kuris sumažina ar visiškai numalšina skausmus, daugeliu atveju normalizuojantis funkcinį kojos stabilumą ir atraminė funkciją, iš dalies – sąnario mobilumą ( E. Grinienė, 2002 ).
Reabilitacijos specialistų duomenimis, svarbus vaidmuo po endoprotezavimo tenka kineziterapijai ( A. Šaltienė, 1999 ).
Šio darbo tikslas – nustatyti reabilitacijos poveikį ligoniams po klubo sąnario endoprotezavimo operacijų, taikant kineziterapines priemones.
Uždaviniai:
1. Įvertinti kineziterapijos priemonių poveikį sąnarių judesių amplitudės didėjimui
2. Įvertinti kineziterapijos efektyvumą raumenų jėgai.
3. Nustatyti kineziterapijos programos poveikį operuotos kojos šlaunies apimties mažėjimui
4. Išsiaiškinti, ar kineziterapijos procedūros turi įtakos skausmo pojučių kitimams
5. Įvertinti reabilitacijos metu naudotų kineziterapijos priemonių įtaką judėjimui bei paciento savarankiškumui.
1. LITERATŪROS APŽVALGA
1. 1. Epidemiologija
Pasaulyje ir Lietuvoje atliekama vis daugiau endoprotezavimo operacijų ( R. Dadelienė ir kiti, 2001 ). Pasaulyje kiekvienais metais padaroma daugiau kaip 1 milijonas klubo sąnario totalinio endoprotazavimo operacijų. Išsivysčiusiose šalyse tūkstančiui gyventojų tenka nuo 0,5 iki 1,5 klubo sąnario endoprotezavimo opercijų. Vien Anglijoje per metus implantuojama per 50 000 dirbtinių klubo ir kelio sąnarių, o maždaug 2% Anglijos gyventojų vyresnių kaip 60 metų, vaikšto bent su vienu dirbtiniu klubo sąnariu ( M. Kocius, 2001 ). Tikroji modernaus endoprotezavimo era Lietuvoje prasidėjo...
Šį darbą sudaro 6730 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!