Motiejaus Srijkovskio pirmoje spausdintoje Lietuvos istorijoje, trumpai vadinamojoje „Kronika“ (1582), apgailestaujama, kad „mūsų, sarmatų, ypač lietuvių, žemaičių ir rusų“, karinės pergalės ir didvyriški žygiai ligi šiol taip ir nebuvo deramai įamžinti, todėl įvairūs piktavaliai netgi pradėjo šmeižti Lietuvą - esą „lietuviai dėl to neturį savos istorijos, kad nieko vertinga nėra padarę“.
Radvanas buvo protestantas - evangelikas reformatas (kalvinistas). Šios tikybos šalininkai Lietuvoje jautėsi už daug ką dėkingi galingam ir dosniam savo globėjui Mikalojui Radvilai Rudajam, tad po jo mirties (1584) paskatino Radvaną, talentingiausią iš jų, eilėmis aprašyti šio iškilaus žmogaus gyvenimą ir darbus, t. y., įamžinti jo atminimą literatūros paminklu. Rezultatas gerokai pranoko pradinį užsakovų sumanymą. 1592 m. Vilniuje buvo išspausdintas didelės apimties, apie 3 300 hegzametro eilučių, monumentalaus stiliaus Radvano kūrinys - poema „Radviliada“.
Herojus ir jo žygiai.
Biržų ir Dubingių kunigaikščio, Lietuvos lauko etmono, vėliau didžiojo etmono, didžiojo kanclerio ir Vilniaus vaivados Mikalojaus Radvilos Rudojo (1512?- 1584) gyvenimas ,,Radviliadoje“ aprašytas laikantis tradicinių panegirikos žanro reikalavimų. Tai reiškia, kad aukštinamojo asmens gerosios savybės gali būti paryškintos, o nemaloniosios – nutylėtos, laimėjimų svarba padidinta, o apie nesėkmes net neužsiminta. Visi poemoje suminėti faktai yra tikri. Tačiau nereikia manyti, kad sužinosime, koks žmogus iš tiesų buvo Radvila. Remdamasis jo biografijos faktais, Radvanas sukūrė literatūrinį herojų - didiko patrioto, Tėvynės gynėjo idealą.
Istorinis poemos fonas.
Istorinis „Radviliados“ fonas - tai Livonijos karas, vykęs 1558-1583 metais. Šiame kare Lietuva ir Lenkija kariavo su Maskva dėl Livonijos (Livonija buvo vadinama Rygos vyskupo ir šiaurinės Kryžiuočių ordino atšakos valdoma teritorija - dabartinė Latvija ir dalis Estijos). Maskvos valstybę tuo metu valdė Ivanas IV Rūstusis, 1547 m. pasiskelbęs caru. Šio ilgo karo sėkmė buvo permaininga. 1563 m. Ivanui Rūsčiajam pavyko užimti svarbų Polocko miestą, jau kelis dešimtmečius laikytą teisėta LDK valda. Paskatintas tokios sėkmės, kitų metų pradžioje caras nusprendė pulti Vilnių. Savo kariuomenę jis padalijo į dvi dalis: jos turėjo slapčia...
Šį darbą sudaro 1441 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!