• Santykinius skaičius (koeficientus, procentus, proporcijas), leidžiančius lyginti skirtingų laikotarpių ar skirtingų visuomenių demografinius procesus.
Pagrindiniai demografinių duomenų šaltiniai yra du gyventojų surašymas ir statistika.
• Gyventojų surašymas. Tai tam tikroje teritorijoje (dažniausiai vienoje valstybėje) vienu metu atliekamas visų toje teritorijoje esančių gyventojų registravimas pagal lytį, amžių, rasę, tautybę, įregistruotas santuokas, pajamas, užimtumą ir kt. Paskutinis Lietuvos gyventojų surašymas įvykdytas 2001 m.
• Statistika. Kiekvienoje valstybėje tam tikros valdžios institucijos nuolat registruoja gimimus, mirtis, santuokas, gyventojų migraciją, vėliau šiuos duomenis apdoroja.
Pagrindinis gyventojų surašymo ir statistikos tikslas – sužinoti, kiek gyventojų yra konkrečioje šalyje ir kokios jų kitimo tendencijos. Iš esmės labiausiai domina trys dalykai: gyventojų skaičiaus didėjimas, didėjimas pagal atskirus regionus ir gyventojų tankumas.
Analizuodami gyventojų sudėtį demografai remiasi tokiais pagrindiniais kriterijais kaip lytis, amžius, gyvenamoji vieta, šeimyninė padėtis, kilmė.
Gyventojų dinamika yra nuolat vykstanti gyventojų skaičiaus ir sudėties kaita, kurią lemia tokie veiksniai: gimstamumas, mirtingumas ir migracija. Gyventojų dinamika atskleidžia gyventojų skaičiaus didėjimą ar mažėjimą, lyčių santykio pokyčius, įvairių amžiaus grupių didėjimą ar mažėjimą, vienišų žmonių ir susituokusiųjų skaičiaus kitimą. Visa tai turi įtakos visuomenės socialiniams bei ekonominiams procesams, jų spartai ir krypčiai.
2. Gyventojų skaičius ir sudėtis.
Gyventojų skaičius bei sudėtis pagal amžių yra išvestinės demografinių procesų (gimstamumo, mirtingumo, migracijos) dimensijos. Konkrečios šalies demografinės situacijos apibūdinimas paprastai prasideda gyventojų skaičiaus pristatymu, tačiau tik demografinių procesų raidos ir priežasčių tyrimai leidžia suprasti šių gyventojų kiekybinių pokyčių esmę.
2.1 Gyventojų skaičius: kitimo tempai ir komponentai
Konkrečios šalies gyventojų skaičiaus pokyčius, jo augimą ar mažėjimą, augimo ar mažėjimo mastus lemia demografinių procesų (gimstamumo, mirtingumo ir išorinės/tarptautinės migracijos) raida. Gyventojų persikėlimas iš vienos šalies į kitą, atvykusiųjų skaičius bei jo balansas yra išorinis gyventojų skaičiaus dinamiką lemiantis veiksnys. Jis gali labai veikti gyventojų skaičiaus pasikeitimus ir būti lemiamas. Vidinis gyventojų skaičiaus pokyčių veiksniai yra gimstamumas ir mirtingumas. Jei gimstamumo lygis yra aukštesnis nei mirtingumo, šalies gyventojų skaičius didėja dėl natūralaus gyventojų...
Šį darbą sudaro 3818 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!