Pirmiausia priminsiu, kaip apie dilgėles savo eilėraščiuose rašo rašytojas Gintautas Dabrišius.
Dilgėlės prie šulinio, prie veidrodžio, lopšy.
Ten žydi dilgėlės.
Kanapinė dilgėlė (lot. Urtica cannabina) – nemalonaus kvapo. Kai kur auginama kaip dekoratyvinis augalas.
Didžioji dilgėlė (lot. Urtica dioica) – lietuviškas sinonimas – Juodnotrynė. Tai plačiausiai Lietuvoje paplitusi daugiametė dilgėlė. Kiekvienas iš mūsų tikriausiai yra ją matęs. Ji išauga iki 60-150 centimetrų. Mėgsta derlingus dirvožemius. Galima rasti augančią, panamėse, šiukšlynuose, krūmuose, drėgnuose miškuose (ypač lapuočių). Iš lapų gaminami žali akvareliniai dažai, o iš šaknų – geltoni. Žydi liepos – spalio mėnesiais. Vaisius – vienasėklis riešutėlis.
Gailioji dilgėlė (lot. Urtica urens) – lietuviškas sinonimas – Piktadilgė. Piktžolė, auga daržuose, pakelėse. Aukštis 15-35 cm. Žydi nuo birželio iki vėlyvo rudens. Ši dilgėlės rūšis, mūsų kraštuose auga nuo seniausių laikų.
Dilgėlės pavadinimas kilęs nuo visai trumpo lotynų kalbos žodžio urere – dilginti. Žemaitiškai vadinama nuotnere. Kad ir kaip ji būtų vadinama tikriausiai paklausus, bet kurio žmogaus jis būtų ją matęs ir netgi galėtų apibūdinti.
Nors dažnai dilgėlė auga kaip piktžolė, tačiau ji labai vertinama kaip vitaminingas maistinis ir ypač kaip vaistinis augalas. Ji ne tik vienas svarbiausių mūsų krašte augančių vaistinių augalų, bet ir puikus maisto papildas visiems. Jauni dilgėlių lapai turi daugiau vitaminų, be to jie dar nedilgina. Vėliau, apaugę smulkiais plaukeliais, turinčiais skruzdžių rūgšties, jie nebebus tokie „draugiški“. Šviežios dilgėlės turi 15 proc. angliavandenių, 5,5 proc. baltymų, beveik 2,3 proc. mineralinių medžiagų. Dilgėlės lapuose yra C, K, E ir B grupės vitaminų ir karotino, kuris mūsų organizme virsta vitaminu A. Maistingumu dilgėlės du kartus lenkia morkas ir net tris kartus – špinatus. Žinoma, gydomąją dilgėlių galią vertino ir Avicena. Liaudies medicinoje buvo naudojamos beveik visos jos dalys. Dilgėlės nuoviras ir lapų milteliai vartojami žaizdoms, nervų uždegimui, reumatui, kosuliui, sąnarių ligoms, nudegimui gydyti, plaukus stiprinti, stabdyti kraujavimą. Dilgėlė žmogui ypač naudinga po žiemos, mat tada organizmas būna išsekintas pavasario...
Šį darbą sudaro 669 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!