Socialinės normos, kaip ir kitos vertybės atlieka asmenybės vertinimo, orientavimo, bendrumo funkcijas. Kartu jos neapsiriboja vien šiomis funkcijomis. Normos reguliuoja elgesį ir atlieka socialinę elgesio kontrolę. Joms būdingas stipriai išreikštas valingas charakteris. Tai ne tik minties, bet ir valios išraiška. Beto skirtingai nuo individualios valios išraiškos, norma išreiškia tipinius socialinius ryšius, duoda tipinį elgesio mąstelį. Norma ne tik vertina ir orientuoja, kaip idėjos, idealai, bet ir nusako. Jai būdingas bruožas- imperatyvumas.
Socialinės normos – tai taisyklės, išreiškiančios visuomenės, socialinės grupės reikalavimus, asmenybės elgesiui, grupių narių tarpusavio elgesiui, socialiniams institutams, visuomenei bendrai paėmus.
Reguliuojantis normų poveikis susideda iš to, kad jos nustato ribas, sąlygas, elgesio formas, santykių charakterį, jų siekimo tikslus ir tikslų pasiekimo priemones.
Kadangi normos numato ir bendrus elgesio principus ir konkrečius jo parametrus, jos gali duoti konkretesnių elgesio modelių, privalomų etalonų, nei tai gali padaryti kitos vertybės.
Normų pažeidimas iššaukia konkretesnę ir ryškesnę neigiamą socialinės grupės, visuomenės reakciją, nukreiptą nugalėti elgesį, kuris nukrypsta nuo elgesio normų. Todėl normos - veiksmingesnė priemonė kovojant su deviacija, užtikrinant tvarką, visuomenės stabilumą .
Normos atsiranda esant tam tikro elgesio poreikiui. Pavydžiui viena iš seniausių normų buvo sąžiningo požiūrio į savo įnašą visuomeniniame darbe norma. Žmonijos aušroje galima buvo išgyventi, tik laikantis šios normos. Ji atsirado užtvirtinant pasikartojančius būtinus kolektyvinius veiksmus. Įdomu tai, kad ši norma neprarado savo reikšmės ir dabar.
Socialinės realybės, socialinių poreikių įvairiapusiškumas sąlygoja normų įvairumą. Klasifikuoti normas galima pagal skirtingus pagrindus. Socialogui reikšmės turi normų išskyrimas pagal subjektus, normų nešėjus. Remiantis šiuo pagrindu išskiriamos bendražmogiškos normos, visuomeninės normos, grupinės ir kolektyvinės normos. Šiuolaikinėje visuomenėje stebima sudėtinga kolizija, normų susipynimas tarpusavyje.
Pagal objektą ar poveikio sferą atsiriboja normos, veikiančios tam tikrose santykių rūšyse: politinės, ekonominės, religinės ir t.t. Pagal sudėtį: normos, reguliuojančios turtinius santykius, bendravimą, užtikrinančios asmens teises ir laisves, reglamentuojančios įstaigų veiklą, valstybių tarpusavio santykius ir t.t.
Pagal vietą norminėjė-vertybių hierarchijoje: pradinės ir antrinės, bendros ir konkrečios....
Šį darbą sudaro 3608 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!