Cheminė kinetika nagrinėja cheminių reakcijų greitį, faktorius veikiančius reakcijos greitį ir reakcijų mechanizmus (kaip vyksta reakcija).
Norint įvertinti reakcijos greitį, reikia išmatuoti produktų ir reagentų koncentracijas įvairiais reakcijos momentais. Jei reakcija vyksta lėtai, tai galima padaryti paimant mėginius ir juos analizuojant. Jei reakcijos vyksta greitai, o vienas iš reagentų ar produktų yra spalvotas, tai koncentracijų matavimui gali būti panaudojami spektroskopiniai metodai. Jei reakcijos vyksta dujinėje būsenoje ir keičiasi molių skaičius, tai koncentracijos gali būti apskaičiuojamos išmatavus slėgio pasikeitimus (pastovus tūris ir temperatūra). Reakcijos greičio vienetai – [mol/L s].
Cheminės reakcijos greitis yra elementarių reakcijos aktų skaičius per laiko vienetą.
Koncentracijos laužtiniuose skliaustuose – molinės. Minuso ženklas prieš lygtį parodo, kad reakcijos metu greitis mažėja. Kadangi reakcijos greitis kinta laikui bėgant, tai mes apskaičiuojame vidutinį reakcijos greitį per tam tikrą laiko tarpą.
Vandenilio peroksido koncentracijos kitimo grafikas parodo reakcijos greičio kitimą laike. Abscisių ašyje atidėta reakcijos trukmė, ordinačių- vienos iš reaguojančių medžiagų koncentracija Momentinis reakcijos greitis yra lygus su abscize sudaromo kampo tangentas nagrinėjamame taške.
1) vidutinis greitis
2) momentinis greitis tg
Cheminių reakcijų greičiai gali būti labai įvairūs. Pradinis vandenilio peroksido skilimo greitis yra 3.2 10-5mol / l s. Reakcija yra lėta ir vyksta kelias valandas. Rūgščių reakcijos su bazėmis įvyksta akimirksniu.
Negrįžtamų reakcijų greitis tampa lygiu nuliui kai susinaudoja visi reagentai. Grįžtamų reakcijų greitis tampa lygiu nuliui pasiekus pusiausvyrą, tačiau tai yra suminis reakcijos greitis, nes vienu metu ir vienodu greičiu vyksta dvi priešingos reakcijos.
Faktoriai veikiantys reakcijos greitį
Žymų efektą reakcijos greičiui turi keturi faktoriai:
• Reagentų būsena
• Reaguojančių medžiagų koncentracijos
• Temperatūra
• Katalizatoriai
Reagentų būsena
Įvertinant reaguojančių medžiagų aktyvumą yra svarbi jų fizinė būsena. Skystas benzinas dega, o benzino garai – sprogsta. Du nesimaišantys skysčiai reaguos lėtai (reakcija vyks tik paviršiuje), tačiau juos maišant reakcija greitės.
Sausas kietas K2SO4 ir sausas kietas Ba(NO3) nereaguodami gali būti mišinyje ilgą laiką, tačiau tirpale reakcija įvyksta greitai (susidaro bario sulfato nuosėdos).
Didelę įtaką...
Šį darbą sudaro 2048 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!