5. Kuokelynas (androeccum). Androeccum graikų kalboje reiškia vyro namas. Jei žiedas turi tik kuokelius, vadinamas vyrišku. Kuokeliai – tai mikrosporofilai. Žiede gali būti nuo vieno iki kelių 100 kuokelių. Jei kuokelių daug, tai kuokelynas polimerinis. Tokiam kuokelyje kuokeliai išsidėsto spirališkai, grupėmis arba 4 ratais. Daugumai žiedų būdingi 3,4,5,6 arba 10 kuokelių. Toks kuokelynas – digomerinis. Jame kuokeliai išsidėstę 1 ar 2 ratais. Evoliucijos eigoje kuokelynas kito nuo polimerinio iki digomerinio. Kuokelis sudarytas iš: 1. kotelis; 2. dulkinė. Ją sudaro dvi pusdulkinės, kiekvienoje yra po du dulkializdžius arba mikrosporanges. Dulkializdyje yra randamos motininės mikrosporų ląstelės, mikrosporos ir žiedadulkės. Mikrosporos susidaro iš mikrosporocitų mejozės būdu, o patys mikrosporocitai iš archiasporių ląstelių. Subrendus dulkinei, ji atsidaro plyšelių arba skylučių pagalba. Tada žiedadulkės išbarstomos. Kai kada kuokeliai dulkinių gali neturėti. Tada jie būna nevaisingi ir vadinami staminoidžiais. Kai kada kuokeliai gali virsti nektarinėmis ir atlikti sekrecinę funkciją išskirdami nektarą. Kuokelių dulkinėse vyksta mikrosporogenezės ir mikrogametogenezės procesai. Jų pasėkoje susiformuoja žiedadulkės.
6. Kuokelių dulkinėse vyksta mikrosporogenezės ir mikrogametogenezės procesai. Jų pasėkoje susiformuoja žiedadulkės. Pirmam etape mikrosporogenezės metu susidaro mikrosporos. Tai vyksta dulkializdžiuose. Jų vidus išklotas audiniu tapetumu, kuris maitina bręstančias mikrosporas. Po kelių mitotinių pasidalijimų susidaro sporogeninis audinys su motininėmis mikrosporų ląstelėmis, t.y. mikrosporocitai turintys diploidinį chromosomų skaičių. Kiekviena motininė ląstelė dalijasi du kartus redukciniu ir mitotiniu būdu susidaro ląstelių ketvertukai – tetrados, kurios lengvai suyra į atskiras mikrosporas. Susiformavusi mikrospora turi 1 branduolį. Ją gaubia apvalkalėlis. Ji yra žiedadulkės pradininkė. Mikrosporai virstant žiedadulke, vėl vyksta mitotinis pasidalijimas ir po mikrosporos apvalkalu susidaro dvi ląstelės: didesnė vegetatyvinė ir mažesnė generatyvinė. Tai redukuoto vyriško gametofito liekanos. Žiedadulkė patekusi ant purkos sudygsta. Toliau vyksta gametogenezės procesas. Generatyvinė ląstelė vieną kartą dalijasi į du spermius. Tai vyriškos haploidinės gametos be žiuželių. Tokioj būklėj žiedadulkė jau pasiruošusi apvaisinimui. Dulkiadaigis išsivysto iš vegetatyvinės ląstelės. Subrendusią žiedadulkę gaubia apvalkalas sporoderma, kurį sudaro...
Šį darbą sudaro 1279 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!