Įvadas
Kaip ir biologijoje, taip ir biochemijoje mus visur ir visada lydi begalės terminų ir visokiausių elementų. Kiekvienas iš jų kažką reiškia, kiekvienas iš jų yra prie kažko priskiriamas. Taip kiekvienas terminas apibūdina kažkokios dalelės sandarą, jos savybes ir svarbą.
Kartais net nepagalvojame kokie procesai vyksta mūsų organizmo ląstelėse ar kitų organizmų ląstelėse. Kaip vyksta visi reikalingų medžiagų pasisavinimai į organizmą ar tam tikrų organizmo dalelių apsaugos procesai, todėl šiandien noriu pakalbėti apie biologines membranas ir apie pačius svarbiausius jų bruožus ir atliekamus veiksmus organizmuose.
Biologinių membranų struktūra ir funkcijos
Membranos yra būtinos gyvosios ląstelės dalys. Plazminė membrana gaubia ląstelę ir atskiria jos vidinę terpę nuo išorinės bei ląstelę nuo ląstelės. Plazminės membranos apgaubta erdvė, kurioje sutelkti organoidai (išskyrus branduolį), yra citoplazma. Eukariotinėse ląstelėse yra ir vidinių membranų – Goldžio komplekso, endoplazminio tinklo, mitochondrijų, lizosomų, branduolio membranos, kurios yra būtinos kiekvieno iš šių darinių struktūrai ir funkcijoms. Membranų funkcijos labai įvairios, bet svarbiausios yra šios:
Membranos yra atrankiai laidžios, nes turi specifines pernašos sistemas bei kanalus. Todėl membranų apribotos terpės sudėtis skiriasi nuo aplinkinės terpės.
Membranos dalyvauja, perduodant signalą, ateinantį iš aplinkos, nes jose yra specifinių receptorių, kurie jautrūs signalo sukeltiems pokyčiams. Tai yra būdinga ir eukariotinėms, ir prokariotinėms ląstelėms, pvz., eukariotinių ląstelių membranų receptoriai „atpažįsta“ specifinius hormonus, o prokariotinių ląstelių – aplinkinėje terpėje esančias maisto medžiagas.
Membranos dalyvauja, sudarant tarpląstelinius ryšius arba ryšius tarp ląstelių ir viršląstelinio matrikso. Membranų ląstelės tarpusavyje „bendrauja“, nes membranos gamina atsako į aplinkos dirgiklius signalus, kurie gali būti elektriniai arba cheminiai, pvz., nervinio impulso perdavimas.
Membranos būtinos, kaupiant ląstelėse energiją. Mitochondrijų vidinėje membranoje vyksta oksidacinio fosforilinimo procesai, kurie eukariotinėms ląstelėms tiekia didžiausią ATP dalį. Chloroplasto vidinėje membranoje vyksta dalis fotosintezės procesų, kurių metu saulės šviesos energija paverčiama ATP.
Eukariotinių ląstelių membranų struktūros yra labai įvairios, nes priklauso ir nuo ląstelės, ir nuo jos organoido funkcijos. Svarbiausi membranų bruožai yra šie:
Šį darbą sudaro 2298 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!