Pinigai – tai visuotinis vertės ekvivalentas, atliekantis mainų, kaupimo, vertės mato, cirkuliacijos ir mokėjimo priemonės funkcijas. Tai atsiskaitymo už perkamas-parduodamas prekes ir paslaugas priemonė.
Iki XIX amžiaus vidurio istorikai ir ekonomistai buvo įsitikinę, kad pinigai yra sąmoningos žmogaus valios padarinys. Vieni manė, kad pinigus sukūrė kolektyvinė žmonių valia, kiti – kad pinigai atsirado kokio tai valdovo įsakymu.
Tai buvo taip vadinamos racionalios pinigų kilmės teorijos. Istorikai ir ekonomistai tyrinėjo netolimos praeities reiškinius ir pastebėjo, kad pinigai ūkyje atlieka labai svarbias funkcijas ir kad šios yra labai tiksliai sutvarkytos. Todėl ir buvo padaryta išvada, kad toks darnus mechanizmas kaip pinigai vargu ar galėjo atsirasti be protingos žmogaus valios.
XIX amžiaus viduryje atsirado įvairios empirinės filisofinės srovės. Tuomet pinigų kilmės tyrinėjimai virsta etnografų ir archeologų, bet nebe ekonomistų studijų objektu.
Mainų teorija – ją turėjo lemti privačios nuosavybės atsiradimas. Pagal šią teoriją pirmieji pinigai atsirado tada, kai žmogus mainais paėmė tokį daiktą, kuris tiesiogiai jam nebuvo reikalingas ir netenkino jokio jo medžiaginio poreikio, bet už šį daiktą žmogus galėjo įsigyti kitų jam naudingų, reikalingų daiktų. Ir būtent šie daiktai jau betarpiškai tenkino jo ūkinius poreikius. Vykdomiems tarpusavio mainams buvo reikalinga įvertinti mainomus daiktus. Todėl buvo ieškoma kokio tai vieno visiems daiktams įvertinti tinkamo mato, būtent vertės mato (vertės ekvivalento). Ir toks vertės ekvivalentas buvo rastas – tai darbo kiekis reikalingas konkrečiam daiktui pagaminti.
Pinigų kilmės mainų teorija yra pati seniausia. Dar Aristotelis (384 – 322) aiškino pinigų atsiradimą grįsdamas būtent mainais ir tokiems mainams reikalingu vertės mato nustatymu.
Mokėjimų teorija – šios teorijos šalininkai mano, kad pinigai atsirado ne mainų įtakoje, nes mainai atsirado tik vėlesniame raidos etape.
Dar prieš mainų atsiradimą paprasti gentainiai mokėjo savo vyresniesiems dovanas, duokles, baudas. Tokie priverstiniai mokėjimai ir galėjo prisidėti prie pinigų atsiradimo, nes tokiems mokėjimams naudojamais daiktais pamažu buvo pradėta matuoti kitų daiktų vertė. Tokius daiktus buvo pradėta taupyti, kad suėjus terminui...
Šį darbą sudaro 10287 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!