I Užduotis. 1. Atlikti 40 matavimų nuožulnumo kampo, kai bandinys pradeda slysti, ir apskaičiuoti vidutinę kvadratinę bei vidutinę aritmetinę paklaidas. 2. Pavaizduoti matavimų rezultatus, pažymint juos abscisių ašyje. 3. Rasti didesnių ir mažesnių už aritmetinį vidurkį verčių skaičių santykį ir kokia jų dalis patenka į intervalą nuo iki . 4. Ištirti vidutinės kvadratinės atskiro matavimo paklaidos priklausomybę nuo matavimų skaičiaus (nmax = 10). 5. Rasti statinį trinties koeficientą ir jo suminę paklaidą.
II Pagrindiniai teoriniai klausimai. 1. Matavimo rezultatų neapibrėžtys, paklaidos ir jų klasifikacija. 2. Vidutinė kvadratinė ir vidutinė aritmetinė atskiro matavimo paklaidos. 3. Vidutinė atsitiktinė (pasikliaujamoji) atskiro matavimo paklaida. 4. Vidutinė atsitiktinė (pasikliaujamoji) aritmetinio vidurkio paklaida. 5. Suminė paklaida. 6. Nuožulniosios plokštumos tribometras.
III Eksperimento teorinis pagrindimas. Matavimo metodas pagrįstas jėgų, veikiančių kūną, esantį ant nuožulniosios plokštumos, statine pusiausvyra. Matuojamas nuožulnumo kampas φ, kuriam esant kūnas P pradeda slysti (1 pav.).
.
.
Trintis koeficientas (kT) parodo trinties ir slėgio jėgų proporcingumo ryšį. Jo vertė lygi šių jėgų santykiui:
.
Padaliję (1.65) lygtį iš (1.66) gausime, kad trinties koeficientas
(1.68)
Matavimai atliekami nuožulniosios plokštumos tribometru, kurio principinė schema pavaizduota 2 pav.
IV Matavimo schema:
V Eksperimento metodika ir aparatūra
Tribometrą sudaro plokštė L, galinti suktis apie gulsčią ašį, pritvirtintą prie vertikalaus stovo T. Varžtu O plokštę fiksuojame pageidaujamoje padėtyje. Nuožulnumo kampą φ matuojame kampamačiu G. Jo skalės sudarytos analogiškai kaip ir slankmačio (3 pav.).
Apatinė skalė rodo sveiką laipsnių skaičių, o viršutinė – dešimtąsias dalis. Laipsnio dešimtųjų dalių skaičius lygus eilės numeriui viršutinės skalės padalos, sutampančios si apatinės skalės padala. Skalių padėtys, pavaizduotos 3 pav. Atitinka 3,8 laipsnio kampą.
VI Paklaidų skaičiavimo formulės
Kadangi n = 40, tai tnp = 2, o aritmetinio vidurkio atsitiktinė paklaida . Sisteminę paklaidą sudaro gulsčiuko ir kampamačio paklaidos: ir . Tokiu atveju
,
o visuminė paklaida . Trinties koeficiento paklaidą rasime pasinaudoję formule:
.
Šiuo atveju vertė išreiškiama radianais.
VII Eksperimentas. Įsitikinę, ar pakankamai priveržta plokštės ašis, nustatome skalės padėtį ties nuline padala....
Šį darbą sudaro 1021 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!