Arbitražas – tai vienas iš būdų spręsti ginčus. Ginčą arbitraže sprendžia privatus nepriklausomas ir nešališkas asmuo (tretysis asmuo). Šalių susitarimas esamą arba būsimą ginčą spręsti arbitražu eliminuoja galimybę dėl to paties ginčo kreiptis į teismą, jeigu kita ginčo šalis reikalauja laikytis arbitražinio susitarimo. Todėl arbitražas dažnai vadinamas alternatyva teismui.
Arbitražas - tai ginčo sprendimo būdas, kai fiziniai ar juridiniai asmenys, remdamiesi savo susitarimu, tarpusavio ginčui spręsti kreipiasi ne į valstybės teismą, o į jų susitarimu pasirinktą trečiąjį asmenį ar asmenis.
Visame pasaulyje arbitražas jau seniai pripažintas kaip efektyvus komercinių ginčų sprendimo būdas. Remiantis 1958 m. Niujorko konvencija dėl užsienio arbitražo sprendimų pripažinimo ir vykdymo, arbitražo sprendimai pripažįstami 140 pasaulio valstybių, ir šis skaičius kasmet didėja.
renkasi verslo subjektai, spręsdami tarpusavio ginčus. Šiuolaikiniame verslo pasaulyje daugelio
stambių užsienio kompanijų kontraktuose numatoma arbitražinė išlyga arba sudaromas
arbitražinis susitarimas. Sunku tiksliai apskaičiuoti, kiek ginčų yra išsprendžiama arbitražu dėl jo
konfidencialumo, tačiau praktika rodo, kad šis skaičius kasmet vis didėja.
Doc. dr. J. Šatas arbitražą apibūdina kaip „patikimą ir palankų verslininkams
komercinių ginčų sprendimo būdą. Arbitražo būdu tarp šalių kilę ginčai išsprendžiami
operatyviai, teisingai, kvalifikuotai ir, svarbiausia, leidžia toliau išsaugoti normalias sąlygas
šalims dalykiškai bendradarbiauti“.[8]
Po to, kai arbitražas priima sprendimą, arbitražinis procesas laikomas esąs baigtas.
Kiekvieno arbitražo tikslas yra priimti šalims privalomą sprendimą. Pačiu arbitražiniu susitarimu šalys įsipareigoja savanoriškai, skubiai ir sąžiningai laikytis arbitrų priimto sprendimo. Iš tiesų daugelis arbitražo sprendimų yra vykdoma savanoriškai. Pavyzdžiui, remiantis statistiniais duomeimis, 94 proc. ICC arbitražų priimtų sprendimų šalys įvykdo nesikreipdamos į teismą. Žinoma, tiksli statistika arbitražo srityje nėra įmanoma, kadangi arbitražas yra privati procedūra ir dažnai tai, kad jis vyko, niekur neregistruojama. Vis dėl to tikėtina, kad šalys dažniausiai susitaiko su sprendimu ir jam paklūsta.
Dažnai toks šalių geranoriškumas aiškinamas įvairiomis ekononinio ar finansinio spaudimo galimybėmis. Šalis, kurios naudai priimtas sprendimas, formaliai turi teisę naudoti atsakomąsias, savigynos priemones. Be to, arbitražo sprendimo nevykdanti šalis rizikuoja savo reputacija. Kartais net...
Šį darbą sudaro 4375 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!