Antanas Mackevičius, 1863-1864 m., sukilimas:
Antanas Mackevičius ;
Antano Mackevičiaus veikla 1863-1864 m. sukilime;
1863-1864 m. sukilimas;
1863-1864 m. sukilimo įamžinimas;
Paberžės Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia.
„Aš savo padariau, o dabar užbaikite jūs“.
ANTANAS MACKEVIČIUS
Antanas Mackevičius (1828 m. birželio 14 d. Morkiuose, Kelmės raj. – 1863 m. gruodžio 16 d. Kaune) – lietuvių kunigas, vienas iš 1863 m. sukilimo vadų.
Antanas Mackevičius gimė 1828 m. birželio 26 d. mažažemių bajorų šeimoje Muskių kaime, Kelmės rajone. Kiek pasimokęs namuose, dvylikametis Antanas iškeliavo į Vilnių toliau siekti mokslų. Baigęs gimnaziją, jaunuolis patraukia į tuo metu garsų Kijevo šv. Vladimiro universitetą. Paveiktas revoliucijos Europoje, ėmė mąstyti, kaip išvaduoti Lietuvą iš rusų jungo, palengvinti sunkią valstiečių dalią. Matydamas, kad Lietuvos valstiečiai ypač pamaldūs ir labai pasitiki kunigais, nusprendė tapti kunigu. Metęs Kijevo universitetą, 1850 m. įstojo į Varnių kunigų seminariją. Baigęs kunigų seminariją Varniuose, kun. A.Mackevičius pradėjo dirbti Krekenavos parapijos bažnyčioje. Vėliau buvo Paberžės ir dar kelios bažnyčios, kur jam per dvylika kunigavimo metų teko dirbti. Visą savo kunigavimo laiką A.Mackevičius rengė žmones sukilimui. Kiekviena proga skelbė žmonėms, kad jie rengtųsi sutraukyti vergijos pančius, ir, kaip prisimena amžininkai, žmonės, kunigui kalbant, kėlė į dangų rankas ir žadėjo jam padėti.
ANTANO MACKEVIČIAUS VEIKLA 1863-1864 m. SUKILIME
1863 m. pavasarį Lietuvoje prasidėjo sukilimas prieš carinės Rusijos priespaudą. A.Mackevičius buvo pirmasis žmogus, išsakęs nepriklausomos Lietuvos idėją. Kovo 20 d. Paberžės bažnyčioje jis perskaitė sukilėlių manifestą, kuriame gyventojai raginami sukilti, kad būtų atkurtas nacionalinis valstybingumas, pripažintos liaudies pilietinės teisės, nemokamai suteikta žemės. Tai buvo paskutinis pamokslas kun. A.Mackevičiaus gyvenime. Jis vienas pirmųjų Lietuvoje, Krekenavos miestelyje, iškelia sukilimo vėliavą. A.Mackevičius surinko apie 250 ginkluotų žmonių būrį ir ėmė jam vadovauti. Medžiokliniais šautuvais ir dalgiais ginkluotus 8-15 tūkstančių sukilėlių malšino beveik 145 tūkstančiai caro kareivių. A.Mackevičius lietuvių valstiečių į savo sukilėlių būrį neverbavo. O jie ateidavo patys, atsinešdami ginklų, maisto, drabužių. Todėl jo vadovaujamas sukilėlių būrys sparčiai augo ir per trumpą laiką apkeliavo visą Kauno guberniją. Per tardymą kun. A.Mackevičius pasakojo: „Atėjus metui sukilti, aš pasakiau keletą pamokslų, aukojau šv.Mišias...
Šį darbą sudaro 1866 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!