Siūlomas Lietuvos TSR fizinis geografinis rajonavimas gerai derinasi su kaimyninių šalių ir respublikų rajonavimo schemomis: V, Dementjevo atliktu Baltarusijos TSR rajonavimu ir A. Jaunputninio padarytu Latvijos TSR rajonavimu . Mano gimtasis miestas yra Alytus, jis priklauso Nemuno ir vidurupio Neries plynaukštėje, yra pietinėje jos dalyje, prie Alytaus teka didžiausia Lietuvos upė Nemunas. Alytus yra 6 pagal dydį Lietuvos miestas. Alytus – didžiausias Pietų Lietuvos miestas, šalia Nemuno, 65 km į pietus nuo Kauno ir 108 km į pietvakarius nuo Vilniaus.
Nemuno vidurupio ir Neries žemupio plynaukštė aprėpia Vidurio žemumos ir Baltijos aukštumų sąlyčio juostą, kurios paviršių formavo to paties pavadinimo ledynų plaštakos. Jų dubumos, pertvertos pakraštinių moreninių ruožų ir pripildytos limnoglacialinių nuosėdų, ištekant prieledyniniams baseinams, buvo perskrostos didžiųjų Lietuvos upių.
Pastarieji penki rajonai priklauso Pabaltijo žemumos sričiai (C), kuri tęsiasi meridianine kryptimi nuo Vakarų Estijos per Vidurio Latviją, Vidurio Lietuvą į Kaliningrado sritį.
Skirstant Lietuvos TSR teritoriją orografiniu atžvilgiu (I t., V'sk.), Nemuno vidurupio ir Neries žemupio teritorijos didesnė dalis buvo priskirta Vidurio žemumai. Tik aukštesnės banguotos lygumos, giliau įsiterpusios į aukštumą, atiteko Baltijos aukštumoms Širvintų ir Kaišiadorių plynaukščių vardu.Siuo orografiniu suskirstymu rėmėsi ir I šios knygos tome pateiktas S. Tarvydo fizinis geografinis rajonavimas, pagal kurį ties Nemuno vidurupiu ir Neries žemupiu esančios aukštokos lygumos buvo išskirstytos net keturiems rajonams, o Nemuno upė žemiau Strėvos žiočių skyrė atskirus rajonus. Tačiau, išeinant iš genetinio rajonavimo principo, upės vagos negalima laikyti riba, nes tuo „perplaunamas" ne tik tas pats rajonas, bet ir tas pats vietovaizdis. Tuo labiau Nemunas dabartinių Kauno marių ruože negali būti riba tarp atskirų fizinių geografinių rajonų, nes abipus jo driekiasi tos pačios kilmės ir amžiaus lygumos.
Tikslinant rajonavimo schemą, iš paminėtų keturių rajonų buvo išskirta didelė teritorija, Nemuno vidurupio ir Neries žemupio plynaukštės rajonas (C XIII), kurio glacigeninį reljefą kūrė tais pačiais vardais vadinamos ledyno plaštakos, o paskui jį performavo prieledyniniai baseinai,...
Šį darbą sudaro 4691 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!