Perpilti kraują ar jo sudedamąsias dalis kartais būtina nukraujavus, sergant piktybinėmis, infekcinėmis ligomis, sutrikus krešėjimui ir kt. atvejais. Kraujo perpylimai buvo atliekami jau labai seniai. Deja, daugeliu atvejų jie baigdavosi mirtimi. Todėl buvo suprantamas gydytojų ir mokslininkų noras išsaiškinti šių nesėkmių priežastis. 1900 m. austrų mokslininkui K.Landšteineriui, o 1903 ir čekui J.Janskiui pavyko nustatyti, kad eritrocitai membranose turi Ag, o plazmoje Ak, kurie sugeba sulipdyti (agliutinuoti) eritrocitus. Tad jau praėjusio amžiaus pradžioje, atsižvelgiant į eritrocitų Ag, buvo nustatytos 4 kraujo grupės: O(αβ), A(β), B(α) ir AB.
Pastaraisiais dešimtmečiais, intensyviai tobulėjant diagnostinei įrangai ir metodams, nustatyta labai daug kraujo grupių.
1. Eritrocitų Ag. Eritrocitų membranose serologiškai nustatyta > nei 500 Ag, dalis kurių suformuoja sistemas. Pagal tarptautinės organizacijos kraujo perpylimo klausimais nomenklatūrą dabar skiriamos 23 genetiškai nepriklausomos kraujo grupių sistemos: ABO, Rh, Kelly, Duffy, Lewis, MNS, P, Lutheran, Kidd ir kt.
2. Leukocitų membranose esantys Ag –
◦ granulocitų specifiniai Ag
◦ HLA Ag
◦ ABO grupės Ag.
3. Trombocitų Ag:
◦ HPA – trombocitų specifiniai Ag
◦ HLA Ag;
◦ ABO grupės Ag.
4. Be to yra žinomi:
◦ tirpūs kraujo grupių Ag (Lewis) ;
◦ susijungę su plazmos faktoriais;
◦ kitų organizmo ląstelių, taip pat įvairių organizmo skysčių Ag.
Eritrocitų antigenai
Kraujo grupių Ag:
1) yra koduojami genų ;
2) jiems būdinga apibrėžta cheminė struktūra: jie gali būti glikoproteinai, lipoproteinai, baltyminės molekulės; Ag – eritrocitų membranų struktūros dalis;
3) gali sukelti imuninį atsaką (skatinti Ak gamybą), kai patenka į organizmą, kuris neturi šio Ag ir jį atpažįsta kaip svetimą. Jei Ag sukelia imuninį atsaką, jis vadinamas imunogenu. Jei prieš Ag nesigamina Ak, - tolerogenas.
Ag molekulėje skiriama veiklioji sritis – antigeninės determinantės (arba epitopai), kurios sukelia imuninį atsaką ir specifiškai jungiasi su Ak centrais – paratopais. Taigi epitopai lemia Ag specifiškumą.
Kiti veiksniai, lemiantys kraujo ląstelių Ag imunogeniškumą:
1. Ag dydis – kuo didesnis, tuo stipresnė sukeliama reakcija, ir atvirkščiai.
2. Ag dozė – jei veikia nedidelėmis dozėmis, gali atsirasti tolerantiškumas.
3. Trukmė...
Šį darbą sudaro 2607 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!