Klaipėda
2003
KAS YRA KRIZĖ?
Krizės terminas kasdieniniame gyvenime reiškia pavojinga linkme besirutuliojančią situaciją. Medicinos moksle jis laikomas vienu iš seniausių terminų, vartojamų gydymo praktikoje. Hipokratinėje medicinoje „krizė“ reiškė ligos kulminacijos momentą, kai ligos požymiai sustiprėja ir ligonio būklė pasidaro pati sunkiausia, o po to įvyksta ligos persilaužimas, ir ligonis arba galutinai nusilpsta, arba ima sveikti. Krizės sampratos ribos metams bėgant kito ir buvo tai plečiamos tai siaurinamos. Šiuo metu biologinės krizės terminas nyksta, o terminas „psichologinė krizė“ yra visuotinai vartojamas psichiatrijoje ir klinikinėje psichologijoje. Krizės terminas taikomas visoms situacijoms, reikalaujančioms kokio nors esminio sprendimo, dėl ko laikinai sutrinka žmogaus ar grupės žmonių psichinė pusiausvyra arba prarandama visuomeninė pusiausvyra. (Plužek Z., 1996). Pats žodis krizė kilęs iš graikų kalbos krisis, kuris reiškia sprendimą, posūkio tašką. Krizinė situacija – žmogaus gyvenimo lūžis, turintis didelę psichologinę reikšmę ir keliantis grėsmę jo asmenybės vientisumui – gerai nuomonei apie save, sveikatai arba gyvybei (Psichologijos žodynas, 1993).
Vystymosi (amžiaus arba raidos) krizė – tai reiškinys, nusakantis praeinančius augimo sunkumus, kuriuos dažnai lydi nepriimtinas elgesys ir pojūčiai. Krizė reiškia staigų naujų psichologinių darinių atsiradimą. Vystymosi krize vadinama normatyvinė krizė, kurią lydi reiškiniai primenantys patologiją (įtampa, nerimas, tingumas, negatyvizmas, isteriškumas, staigus pyktis, padidėjęs konfliktyvumas). Šios krizės susijusios su natūraliu permainų procesu, kuris vyksta žmoguje visą gyvenimą (Plužek Z., 1996).
Amžiaus tarpsnių krizės yra ypatingi, neilgai trunkantys ontogenezės periodai, kuriems būdingi ryškūs psichologiniai pasikeitimai. Skirtingai nuo neurozinių ar trauminių krizių, jos yra būtinos formuojantis normaliai asmenybei. Šios krizės gali kilti pereinant žmogui iš vieno amžiaus tarpsnio į kitą, ir yra susijusios su sisteminiais kokybiniais socialinių santykių, veiklos ir sąmonės pasikeitimais. Krizės, kaip kritinio pasirinkimo momentai, vyksta visą gyvenimą – nuo kūdikystės iki senatvės. Kad jos būtų įveiktos sėkmingai, reikia didžiulės energijos ir sugebėti pakeisti perspektyvą. Eriksonas lemiamais raidos proceso veiksniais laikė ne tik paties individo brendimą, bet ir socialinės aplinkos sąlygas (Žukauskienė R.,...
Šį darbą sudaro 2733 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!