Referatai

Upės sąvoka ir upių tinklo ypatumai Lietuvoje

10   (1 atsiliepimai)
Upės sąvoka ir upių tinklo ypatumai Lietuvoje 1 puslapis
Upės sąvoka ir upių tinklo ypatumai Lietuvoje 2 puslapis
Upės sąvoka ir upių tinklo ypatumai Lietuvoje 3 puslapis
www.nemoku.lt
www.nemoku.lt
Aukščiau pateiktos peržiūros nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visą darbą, spustelkite peržiūrėti darbą.
Aprašymas

Hidrologiniu atžvilgiu, upė yra specifinė paviršinio, dirvožeminio ir požeminio vandens nuotėkių organizacijos forma, kuriai būdingas koncentruotas, linijinis, turbulentiškas vandens tekėjimas natūralia arba dirbtine vaga nuolydžio kryptimi, veikiant sunkio jėgai. Šitaip apibrėžiant upę atsiribojama nuo vandens tekėjimo šlaitais, laikinų vandentėkmių (sausvagių), taip pat nuo vandens, kurio judėjimą lemia kiti veiksniai, pavyzdžiui, vėjas. Upė integruoja jos baseine susidariusį, ten pat transformuotą vandens nuotėkį, todėl jos režime atsispindi ir „integratoriaus” savybės (slėnio plotis, vagos nuolydis bei įsirėžimo gylis), ir „transformatoriaus” galia bei kokybė (baseino plotas ir tūris, paviršinių gruntų filtracinės savybės, augalija, reljefas ir kt.). Tačiau visada svarbiausi yra klimato veiksniai, lemiantys upės nuotėkio zoninį foną.

Ištrauka

Upe vadinama nuolatinė ar laikina natūrali vandens srovė, tekanti nuolydžio kryptimi savo suformuota atvira vaga. Ją maitina paviršinis bei požeminis vanduo. Vieta, kur upė prasideda, vadinama ištakomis, o kur įteka – žiotimis. Upės, įtekančios į jūrą, vadinamos pagrindinėmis, o įtekančios į pagrindinę – pirmos eilės intakais, į juos įtekančios upės – antros eilės intakais ir t. t. Nedideli upeliai, neturintys intakų, vadinami pirmos kategorijos, tie, į kuriuos jie įteka, – antros kategorijos upėmis ir t. t. Upė su visais savo intakais sudaro upyną. Jo užimamas plotas vadinamas baseinu, o riba tarp gretimų baseinų – vandenskyra. Palei upę tęsiasi slėnis – įdubimas, atsiradęs dėl upės veiklos. Iš abiejų pusių jį riboja šlaitai. Žemiausia slėnio vieta, kuria teka upė, vadinama vaga. Slėnio dalis, užliejama per potvynius ir poplūdžius, vadinama salpa. Vagos ir sausumos sąlyčio linija yra krantas.
Bendrieji Lietuvos upių bruožai: Lietuvoje dauguma ir nedidelių upių turi savo pavadinimus. Kai kurie jų nusako vagos dugno ypatybes (Akmena, Smeltė), vandens spalvą (Rudė, Kiaulyčia, Juodupis) ar temperatūrą (Geluža, Šalčia). Daug upėvardžių susiję su žodžiu „šventas“ (Šventoji, Šventupis, Šventelė). Šie vardai rodo, kaip senovėje vanduo buvo vertinamas ir net garbinamas. Pačiais archajiškiausiais laikomi upėvardžiai Salantas, Katra, reiškiantys upelį, tekantį vandenį, srautą.
Lietuva yra drėgmės pertekliaus zonoje, kur kritulių kiekis gerokai viršija išgarinamą drėgmės kiekį. Nutekant kritulių pertekliui, ledynmečio suformuotame reljefe susidarė tankus ir sudėtingas upių tinklas. Tankiausias jis Vidurio žemumoje, kurios paviršiuje slūgso vandeniui nelaidūs priemoliai, rečiausias – smėlėtoje Pietryčių žemumoje.
Upių tinklą labai pakeitė sausinamoji melioracija, prasidėjusi XIX a. vid. ir plačiausią mastą įgijusi XX a. antrojoje pusėje. Buvo iškasta apie 17,4 tūkst. km griovių, sureguliuota 46 tūkst. km upių ir upelių vagų. Dabar reguliuotos upių vagos sudaro 82,6 %, gamtinės – 17,4 %. Bendras upių paviršiaus plotas yra 332 km2. Upių sumažėjo iki 22,2 tūkst. Ilgesnių kaip 3 km upių ir upelių priskaičiuojama 4,4 tūkst. Didžiąją...

Daugiau informacijos...

Šį darbą sudaro 1838 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!

★ Klientai rekomenduoja


Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?

Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!

Detali informacija
Darbo tipas
Šaltiniai
✅ Šaltiniai yra
Failo tipas
Word failas (.doc)
Apimtis
3 psl., (1838 ž.)
Darbo duomenys
  • Geografijos referatas
  • 3 psl., (1838 ž.)
  • Word failas 59 KB
  • Lygis: Universitetinis
  • ✅ Yra šaltiniai
www.nemoku.lt Atsisiųsti šį referatą
Privalumai
Pakeitimo garantija Darbo pakeitimo garantija

Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.

Sutaupyk 25% pirkdamas daugiau Gauk 25% nuolaidą

Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.

Greitas aptarnavimas Greitas aptarnavimas

Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!

Atsiliepimai
www.nemoku.lt
Dainius Studentas
Naudojuosi nuo pirmo kurso ir visad randu tai, ko reikia. O ypač smagu, kad įdėjęs darbą gaunu bet kurį nemokamai. Geras puslapis.
www.nemoku.lt
Aurimas Studentas
Puiki svetainė, refleksija pilnai pateisino visus lūkesčius.
www.nemoku.lt
Greta Moksleivė
Pirkau rašto darbą, viskas gerai.
www.nemoku.lt
Skaistė Studentė
Užmačiau šią svetainę kursiokės kompiuteryje. :D Ką galiu pasakyti, iš kitur ir nebesisiunčiu, kai čia yra viskas ko reikia.
Palaukite! Šį darbą galite atsisiųsti visiškai NEMOKAMAI! Įkelkite bet kokį savo turimą mokslo darbą ir už kiekvieną įkeltą darbą būsite apdovanoti - gausite dovanų kodus, skirtus nemokamai parsisiųsti jums reikalingus rašto darbus.
Vilkti dokumentus čia:

.doc, .docx, .pdf, .ppt, .pptx, .odt