Tropas – tai perkeltinė, antrinė, šalutinė žodžio reikšmė, kai su įprastą vietą turinčiu žodžiu ,,daromas posūkis‘‘ – jis perkeliamas į kitą jam nebūdingą vietą, pavartojamas netiesiogine reikšme, kurią išryškina tik kontekstas: tas pats žodis kitame kontekste gali visai nesukelti efekto arba nebūti tropas. Taigi daikto, asmens ar reiškinio vardo perkėlimas kitam daiktui, asmeniui ar reiškiniui, kuriam tas vardas nėra tikrasis, yra pagrindinis tropo požymis.
Yra du pagrindiniai tropai – metafora ir metonimija. Metafora grindžiama panašumu, metonimija – atitikimu, o jos atmainos sinekdocha ir antonomazija – ryšiu. Taigi tropų reikšmės perkėlimo pamatas esti arba realus ryšys bei atitikimas, arba dviejų dalykų santykis, atsiradęs dėl panašumo. Tačiau ne visada tropai esti gryni. Dažnai jie yra tarsi tos pačios giminės atmainos, sudarančios įvairiausias pynes, tarpusavio kombinacijas. Vadinasi, ryšys gali eiti lygia greta su panašumu, o kokių nors daikto ar reiškinio požymių panašumas gali turėti realų pamatą – loginį atitikmenį.
Metafora – tai tropas, grindžiamas dviejų vaizdų panašumu, jų sąsaja, susiliejimu. Tai toks tropas, kai kalbėtojas vieno daikto ar reiškinio požymius pagal tikrą ar vaizduotėje pamatytą panašumą tiesiog perkelia kitam daiktui ar reiškiniui. Reiškinių ar daiktų po-žymiai metaforose perkeliami keturiais būdais: 1. Iš gyvųjų – negyviesiems; 2. Iš gyvųjų – gyviesiems; 3. Iš negyvųjų – negyviesiems; 4. Iš negyvųjų – gyviesiems. Iš visų keturių perkėlimo atvejų pirmasis vadinamas personifikacija, t.y. įasmeninimu; ji teikia daugiausia gyvybės ir ekspresijos. Taigi personifikacija yra tik viena iš metaforos formų, kiti trys perkėlimo atvejai taip pat yra metaforos, tačiau jie nėra personifikacijos.
Dėl panašumu pagrįsto perkėlimo metafora vadinama sutrumpintu palyginimu, mes jis yra metaforos pagrindas. Metafora iš tiesų gali būti tam tikra palyginimo struktūra, susidedanti iš dviejų narių. Tai vadinamoji dvinarė metafora, sudaryta iš A, t.y. pačios temos – to, kas lyginama, ir B, t.y. remos – objekto, vaizdo, su kuriuo lyginama. Tuo tarpu vienanarėje metaforoje A ir B susilieja, tema ir...
Šį darbą sudaro 2670 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!