Tezės ir argumentai sudaro įrodymą.
1. Teze vadinama teiginys, kurio teisingumą reikia pagrįsti.
2. Argumentais vadinami teiginiai, kuriais remiantis pagrindžiama tezė.
Įrodyti tezę – tai reiškia pateikti tokius ir tiek argumentų, kad tezė būtų pagrįstai teisinga. Tų argumentų turi būti tiek kiek reikia ir tokių, kokių reikia. Logine kalba – argumentai turi būti ir pakankami. Tiesa, nors ir neaptariame specialiai samprotavimo, tačiau visai to išvengti nepavyks. Pagal tikslą įrodymus skirstome į įrodymus ir paneigimus. Paskutinis yra tokia įrodymo rūšis, kai siekiame pagrįsti tezės klaidingumą (netiesą, melą). Kitas įrodymų skirstymas yra padalijimas į tiesioginius ir netiesioginius. Paskutinieji grindžia mūsų tezės negalimumą, pavyzdžiui suvedimas į nesamonę.
Įrodymas pripažystamas korektišku, kai pateikiamas pakankamas teiginio teisingumo pagrindas. Tai verčia bent trumpai aptarti loginius reikalavimus šiai procedūrai arba logines įrodymo taisykles. Jas suskirstysime į tris grupes pagal paties įrodymo struktūrą: reikalavimai tezei, argumentams ir įrobymo būdui. Tiesa, jie nėra visiškai atskiri, greičiau atkreipia dėmesį į skirtingas to paties įrodymo puses. Taigi, kalbėsiu apie įrodymo taisykles tezei, argumentams.
Kitas pavyzdys: „Atėjo pas srities teisėja du žmonės. Ieškovas aiškina: „Pone, šis žmogus ėjo, užsimetęs ant nugaros malkų ryšulį. Viena jo koja užkliuvo ir jis pargriuvo. Malkos nukrito, jis paprašė manęs padėti jas užkelti. Aš jo paklausiau, ką jis už tai duos. „Nieko“, - pasakė jis. „Gerai“, - pagalvojau ir sutikau. Užkėles malkas, pareikalavau žadėtojo „nieką“, bet jis man nedavė. Štai aš ir reikalauju to „nieko“. Patenkinkite mano ieškinį.
• Nieko, - atsakė ieškovas.
• Tai pasiimk jį ir eik“.
3. ĮRODINĖJAMA TURI BŪTI TIK VIENA TEZĖ
Šis reikalavimas nėra griežtas, jis greičiau rekomendacinio pobūdžio, nes kitaip mes labai nesunkiai pažeisime sekančią taisyklę. Įrodymas nėra lengvas, todėl dirbant du darbus, t.y. bandant pagrįsti kelis teiginius, mes nesunkiai galime susipainioti ar net suklysti. Šis būdas (keičiantis vieną tezę į kitą) yra gana dažnai naudojamas siekiant apgauti oponentą. Dažniausia klaida – tezės pakeitimas.
Štai pavyzdys iš realios mokslo praktikos. Darvino...
Šį darbą sudaro 3924 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!