Bendravimas yra dviejų ar daugiau žmonių tarpusavio sąveika, todėl jį labai įtakoja bendraujančių žmonių asmeninės savybės. Tų savybių darna ir visuma atskleidžia žmogų kaip unikalią asmenybę. Daugelio asmenybės savybių atsiradimas bei raiška priklauso nuo aplinkos, kurioje augo žmogus, nuo jį supančių žmonių, auklėjimo. Tačiau su savo prigimtimi mes jau atsinešame tam tikras įgimtas savybes, kurios praktiškai beveik nekinta. Be abejonės, su žmogaus branda ir vystymusi, įgimtos savybės įgyja savitus atspalvius, bet pačios savybės išlieka visą gyvenimą, keičiasi tik atspalviai.
Viena reikšmingiausių žmogaus ypatybių, pasižyminti dideliu pastovumu ir turi įtakos visoms kitoms asmeninems savybėms, jo psichinėms būsenoms bei psichiniams procesams, yra temperamentas.
Psichologijos žodynas šį žodį apibrėžia taip: „Temperamentas – individo psichikos ypatybių, nuo kurių priklauso psichinės veiklos dinamika (intesyvumas, tempas, ritmas) visuma. Tai įgimta ir santykiškai pastovi asmens savybė.“ Iš tikrųjų, vieni žmonės greitai ir stipriai reaguoja į įvairius gyvenimo reiškinius, aiškiai parodo savo pasitenkinimą, džiaugsmą, pyktį ar liūdesį, o kitų reakcija būna lėta, vos pastebima.
1. Temperamento savybės nekinta.
3. Temperamento savybės daro įtaką įvairioms žmogaus veiklos sritims, bet skiriasi nuo poveikio, kurį žmogaus asmenybei daro asmenybės kryptingumas.
Individualūs žmonių skirtumai, kuriuos priskiriame temperamentui buvo pastebėti jau V a. pr. Kr.. Graikų gydytojas Hipokratas ne tik pastebėjo tuos skirtumus, bet tyrė jų priežastis. Jo nuomone, žmogaus organizme vyrauja vienas iš keturių skysčių: kraujas, gleivės, juodoji ar geltonoji tulžis. Nuo jų santykio priklauso žmogaus temperamentas. Šį santykį Hipokratas pavadino „krasis“, išvertus į lotynų kalbą – temperamentum (lot. tinkamas mišinys). Nuo šio mišinio dalių kilo temperamentų pavadinimai:
Flegmatikas (gr. phlegma – gleivės)
Cholerikas (gr. chole – tulžis)
Melancholikas (gr. melanos choli – juodoji tulžis)
Sangvinikas (gr. sanguis – kraujas)
Temperamento psichologinių teorijų pradininkas yra I. Kantas, jis temperamentų skirstymo kriterijumi laikė jausmų arba veiklos pirmavimą bei jų reiškimosi pobūdį. I. Kanto požiūris turėjo įtakos visoms vėlesnėms teorijoms. V. Vuntas temperamento kriterijumi laikė emocijų pasireiškimo stiprumą ir greitį,...
Šį darbą sudaro 2887 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!