Tabakas – iš tabako genties augalų lapų gaunamas agrikultūrinis produktas. Šie augalai Amerikoje auga maždaug nuo 6000 m. pr. m. e., o tabakas vietinių gyventojų pradėtas naudoti maždaug nuo 3000 m. pr. m. e., konkrečiai rūkymui – apytiksliai nuo 2000 m. pr. m. e.
Tabakas rūkomas cigarų, cigarečių, cigarilių pavidale, taip pat pypkėse, kaljanu, bongu ar kt. Būna taip pat ir kramtomasis tabakas bei uostomasis tabakas. Tabake yra alkaloido nikotino, kuris yra stiprus neurotoksinas, ypač kenksmingas vabzdžiams.
Dėl žalos sveikatai ir sukeliamos stiprios priklausomybės daugumoje šalių tabako gaminių vartojimas ribojamas, nustatant minimalų leistiną amžių. Taip pat daug kur tabako produktų gamintojai privalo ant jų pakuočių, ar šalia reklamų įdėti perspėjimus apie žalą sveikatai. Lietuvoje nuo 2007 m. pradžios įvestas draudimas rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ar pypkių klubus.
Tabako lapuose randama apie 4000 įvairių cheminių medžiagų, iš kurių keli šimtai yra toksiškos žmogaus organizmui. Tabakas gali būti rūkomas, kramtomas ar uostomas norint pasiekti poveikį organizmui. Tabako lapuose esantis nikotinas sukelia priklausomybę, savo stiprumu prilyginamą alkoholiui, kokainui ar net morfinui. Nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet miršta 5 milijonai žmonių. Nikotinas yra pagrindinė cigarečių medžiaga, sukelianti poveikį organizmui. Nikotinas patenka į smegenis po 10 sekundžių po to kai pradedama rūkyti. Jis veikia ir stimuliuojančiai, ir atpalaiduojančiai. Nikotinas skatina žarnyno veiklą, seilių ir bronchų sekreciją, stimuliuoja nervų sistemą, didina širdies ritmą ir kraujospūdį, didina gliukozės kiekį kraujyje ir insulino gamybą, laikinai pagerina atmintį ir dėmesio sukaupimą. Stresinėse situacijose nikotinas veikia atpalaiduojančiai. Jis taip pat mažina apetitą. Nepratusiam rūkyti didelės nikotino dozės gali sukelti pykinimą, padidėjusį prakaitavimą, drebulį ar net traukulius.
Nikotinas yra svarbiausia tabako dūmų veiklioji medžiaga, sąlygojanti priklausomybės atsiradimą. Užsirūkius nikotinas pasiekia smegenis greičiau nei per 10 sekundžių. Iš pradžių jis stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o vėliau ją slopina, todėl keičiasi savijauta ir elgsena, t.y. svyruoja...
Šį darbą sudaro 902 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!