Silicis yra vienas iš labiausiai paplitusių elementų žemės plutoje (po deguonies) ir sudaro 28 % jos masės. Jis taip pat įeina į visų kosminių kūnų sudėtį, randamas ir tarpžvaigždinėje erdvėje. Gamtoje silicis laisvoje formoje nerandamas. Saulės sistemoje pagal paplitimą silicis yra 7- tas elementas. Yra žinoma daugiau kaip 800 silicį turinčių gamtinių mineralų. Iš jų labiausiai paplitę- junginiai su deguonimi i9r silikatai. Svarbiausioje litosferos dalyje- žemės plutoje silicio mineralų yra 85... 87 %. Hidrosferoje silicis yra ištirpusios silicio rūgšties pavidale. Žemė vandenyse SiO2 koncentracija- apie 5.10-3 kg/m3. Atmosferoje yra nedidelis kiekis silicio dulkių, sudarytų iš kalnų uolienų. Silicis randamas praktiškai visuose gyvūnų organuose bei audiniuose ir dalyvauja visuose gyvybę palaikančiuose procesuose. Įvairių elementų tame tarpe ir silicio, susidarymo Visatoje šaltinis yra branduolinės reakcijos, vykstančios žvaigždžių viduje.
29
14
Si - Branduolį sudaro 14 protonų ir 16 neutronų
30
Izotopai skiriasi tik neutronų skaičiumi branduolyje. Protonų skaičius duoto elemento atomo branduolyje yra visuomet pastovus ir tik jam budingas. Taip pat egzistuoja ir penki radioaktyvūs izotopai Si25, Si 26, Si27, Si31, Si32.
Silicio gavimas
Elementinį silicį galima gauti aukštose temperatūrose SiO2 veikiant metaliniu magniu:
SiO2 + 6Mg → 4MgO + Si + Mg2Si
Techniškas silicis gaunamas redukuojant kvarcinį smėlį koksu arba karborundu labai aukštose temperatūrose (1900 0C) elektros krosnyje. Reakcijos metu vyksta šios reakcijos:
SiO2 + 2C → Si + 2CO
SiO2 + 3C → SiC + 2CO
SiO2 + 2SiC → 3Si + 2CO
Gaunami smulkiai dispersiniai kristalinės struktūros tamsiai pilkos spalvos milteliai kurių švarumo laipsnis neviršija 99 %. Stambius silicio kristalus galima gauti redukuojant K2SiF6 metaliniu aliuminiu 1400 0C temperatūrose:
3K2SiF6 + 4Al → 3Si + 6KF + AlF3
Švarus silicis gaunamas prie 1000 0C pagal reakcija:
SiCl4 + 2Zn → 2ZnCl2 + Si
Labai švarus silicis gaunamas 7800 C temperatūroje skaidant SiH4
Cheminės silicio savybės
Kristalinis silicis praktiškai inertiškas, amorfinis daug reakcingesnis. Smulkiai dispersiškas amorfinis silicis aktyviai sugeria vandens garus ir vandenilį, neišskirdamas jų atgal į aplinką net...
Šį darbą sudaro 1980 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!