Šešėliu arba šešėline ekonomika paprastai vadinamas dėl mokesčių ar reguliavimo oficialiai nedeklaruojamas prekių pardavimas arba paslaugų teikimas. Šešėlinė ekonomika, egzistuoja visose šalyse, tačiau jos mastai priklauso nuo daugelio veiksnių: pragyvenimo lygio, gyventojų užimtumo, ekonominių santykių pobūdžio, politinės ir ekonominės būklės, apskaitos organizavimo, bendros kultūros ir daugelio kitų priežasčių. Šešėlinės ekonomikos priežastys gali būti pakankamai įvairios ir ne visos valstybės pajėgia vienodai efektyviai pašalinti ar susilpninti šešėlinės ekonomikos šaltinius. Šešėlinė ekonomika kenkia ne tik žmonėms, bet ir pačiai valstybei. Ji stabdo ekonomikos augimą, todėl beveik visos šalys stengiasi riboti šešėlinės ekonomikos augimą.
Išmatuoti šešėlinės ekonomikos mastą nėra paprasta. Visos piniginės operacijos, vykstančios už "baltosios" ekonominės zonos ribų, nepatenka į oficialią statistiką. Vis dėlto spręsti apie tai, kas vyksta šešėlinėje ekonomikos dalyje, leidžia kiti požymiai. Šešėlinės ekonomikos dalies didėjimą rodo įvairūs duomenys: išaugęs sugaunamos kontrabandos, nelegalių prekių kiekis, išaiškintų nuslėptų mokesčių sumos, greičiau nei nominalus bendrasis vidaus produktas (BVP) krintantis biudžeto pajamų surinkimas.
Apie šešėlinę ekonomiką daug kalbama, daug rašoma straipsnių.Tačiau ištirti šešėlinės ekonomikos mastą yra labai sudėtinga. Šį tyrimą 2004 metais vykdė statistikos departamentas. Tai pakankamai seni duomenys, kurie neatspindi šiandienos realijų. Laisvosios rinkos institutas šešėlinės ekonomikos mastą tiria kasmet, jie remiasi ekspertų apklausa. Darbe pateikti Lietuvos Laisvosios Rinkos instituto 2010 m. rugsėjo mėnesio atlikto tyrimo duomenys.
Temos aktualumas: Vienintelė šįmet sparčiai augusi ekonomikos dalis buvo šešėlinė ekonomika, bent kol kas nėra jokių jo mažėjimo ženklų Tai didžiausia šešėlinės ekonomikos apimtis nuo 1998 metų. Tai reiškia, kad kone, kas ketvirtas litas buvo uždirbtas ir išleistas šešėlyje. Lietuvos ekonomikai smarkiai augant, slėpti mokesčius buvo tapę tam tikru garbės nedarančiu reikalu, šiandien ši praktika vėl pateisinama. Šešėlinę ekonomiką skatina didelė mokesčių našta, griežtos darbo rinkos taisyklės, prastas viešųjų paslaugų lygis, taip pat prasta "oficialiosios" ekonomikos būklė. Vyriausybė prognozuodama bendrąjį vidaus produktą yra labiau nusivylusi rinkos galimybėmis. Verslas labai nusivylęs valdžia, jos įvykdyta mokesčių reforma ir galimybėmis...
Šį darbą sudaro 6673 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!