Didėjant atotrūkiui tarp kartų, visuomenėje iškėlus jauno ir energingo žmogaus vertingumą, senas žmogus jaučiasi nesaugus ir nereikalingas. Todėl šiandien yra labai svarbu kalbėti apie pagyvenusio amžiaus žmonių gyvenimo sąlygas, jų psichologinę būseną.
Jaunystėje senatvė asocijuojasi su ramybės laikotarpiu: užauginti tėvais besirūpinantys vaikai, sumažėję įsipareigojimai, malonūs praeities prisiminimai apie jaunystę, nuveiktus darbus ir laikas skiriamas tik sau bei mėgstamai veiklai. Tačiau koks jis bus? Įdomus, šviesus, ramus ar nuobodus ir liūdnas priklauso nuo kiekvieno žmogaus požiūrio, patirties, socialinės padėties visuomenėje. Vieni džiaugiasi pasitraukę gyventi nuošaliai nuo visų ir visko, kiti – bendravimu namuose, kuriuose gyvena trys kartos, šalia bendraamžiai kaimynai.
Senatviniame amžiuje patiriama daugiau praradimų nei atradimų, išgyvenamos netektys; svarbu paminėti, kad keičiasi ir žmogaus asmenybė, veikia kiti patiriami suvaržymai: juos „uždeda“ silpnėjanti sveikata, visuomenėje vyraujantys senatvės vertinimo stereotipai. Todėl siekiant skatinti senų žmonių orumą ir savigarbą, svarbiausias tikslas – sudaryti jiems sąlygas maksimaliai kontroliuoti savo gyvenimą.
Taigi, sulaukę pagyvenusio ir seno amžiaus, žmonės susiduria su daugybe naujų problemų, neišvengdami streso, su nauja patirtimi. Tai, kaip jiems pavyksta tas problemas išspręsti, iš dalies priklauso nuo to, kokios socialinės paramos jie sulaukia. Tačiau ne mažesnės svarbos yra mūsų pačių požiūris į senatvę, kuris gali pasunkinti arba labai palengvinti bendravimą su vyresnio amžiaus žmonėmis.
Kasmet pasaulyje daugėja senų žmonių. Jungtinių Tautų organizacija prognozuoja, kad 2025 metais senų žmonių pasaulyje bus daugiau kai 1 milijardas ir jie sudarys apie 15% visų planetos gyventojų. Kiek tikslios šios prognozės, parodys laikas. Raidos psichologai, anksčiau daug dėmesio skyrę vaikystei ir paauglystei, susidomėjo žmogaus senatve.
Kada prasideda paskutinysis gyvenimo etapas, labiau priklauso nuo asmens socialinio amžiaus. Jaunesni žmonės vyresnį amžių vertina negatyviau, siedami jį su senatvišku silpnumu ir priklausomybe nuo kitų. Vyresni žmonės žiūri į senatvę pozityviau, jiems tai toks gyvenimo laikotarpis, kada po daugelio įtempto darbo metų, po viso to, ką teko patirti, seni žmonės gali leisti savo dienas ramiai, laisvai, gali...
Šį darbą sudaro 1461 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!