Dalis epitelinių lastelių gamina ir išskiria tam tikrą fiziologinę reikšmę turinčias medžiagas, kurios vadinamos sekretais. Sekretą gaminančios epitelinės ląstelės vadinamos liaukinėmis ląstelėmis arba glandulocitais (glandulocyti). Liaukinės ląstelės pasisavina mažas molekules iš kraujo, jas utilizuoja ir panaudoja specifinių produktų – sekreto gamybai. Šie produktai kaupiami ląstelės viršūninėje citoplazmoje sekretinių granulių forma. Liaukines ląsteles nuo poepitelinio jungiamojo audinio skiria pamatinė membrana.
Tarp liaukinių ląstelių pamatinės plazmolemos ir pamatinės membranos yra žvaigždiškieji (pieno liauka, seilių liaukos) ir verpstiškieji mioepiteliocitai (prakaito liauka) (mioepiteliocyti stellati et fusiformes) su ataugomis. Šių ląstelių citoplazmoje yra miofilamentų, todėl jos gali susitraukti ir išstumti sekretą iš galinių dalių ir ištekamųjų latakų.
Liaukinių ląstelių forma priklauso nuo sekreto formavimosi fazės. Stambūs jų branduoliai yra neapibrėžtos formos. Liaukinių ląstelių, kurios gamina baltyminį sekretą, citoplazmoje yra gerai išsivystęs grūdėtasis endoplazminis tinklas, Goldžio kompleksas, o steroidinius hormonus formuojančių ląstelių citoplazmoje - negrūdėtas endoplazminis tinklas. Mitochondrijos esti susitelkusios sekreto formavimosi vietose.
(Glandulae salivariae)
Seilių liaukos, tai išorės sekrecijos liaukos, kurių išmetamieji latakai atsiveria į burnos ertmę, jų sekretas nuolat vilgo burnos gleivinę. Jų gaminamas sekretas – tai seilės. Seilių liaukos, pagal lokalizaciją ir dydį skirstomos į didžiąsias ir mažąsias, kurios morfologiškai ir funkciškai panašios. Visos jos yra sudėtinės, vamzdinės pūslinės arba vamzdinės kekiškos, sekretuoja merokrininu būdu. Pagal gaminamo sekreto cheminę sudėtį seilių liaukos skirstomos į baltymines (serozines), gleivines (mukozines) ir mišrias (seromukozines).
Baltyminės liaukos gamina skystą baltymingą (kiaulių - turintį fermentų) sekretą, gleivinės liaukos – gleivinį (turintį mucino), o mišrios liaukos – mišrų sekretą. Skirtingos cheminės sudėties sekretas susijęs su skirtinga liaukų sandara.
Kiekviena seilių liauka sudaryta iš dviejų komponentų:
1. galinių dalių
2. ištekamųjų latakų
Seilių liaukos galinę dalį (partio terminalis) sudaro liaukinės ląstelės, gaminančios baltyminį sekretą (serocitai), liaukinės ląstelės, gaminančios gleivinį sekretą (mukocitai) arba abiejų tipų liaukinės ląstelės gaminančios mišrų sekretą.
Mišrioje galinėje dalyje mukocitai sudaro vieną sluoksnį apie galinės dalies spindį, o serocitų antrasis sluoksnis glaudžiasi prie mukocitų seroziniais pusmėnuliais (semiluna...
Šį darbą sudaro 1508 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!