Nuo 1945 m. tarp JAV ir SSRS išaugo nepasitikėjimas ir įtampa, o nuo 1947 m. šios supervalstybės – pagrindinės priešininkės kovoje dėl įtakos pasaulyje. Įtampa truko iki 1989 m. ir vadinama šaltuoju karu.
Šios dvi šalys skyrėsi ir ekonomika, ir politika. JAV veikė demokratinė politinė sistema su dviem dominuojančiomis partijomis ir kapitalistinė rinkos ekonomika. SSRS buvo komunistinė vienpartinė diktatūra, valstybės reguliuojama planinė ekonomika.
Sąvoka „šaltasis karas“ sako, kad tikro karo nebūta – vyko propagandos, politikos ir ekonomikos kova, varžytasi dėl įtakos sričių tam tikrose pasaulio dalyse.
JAV ir SSRS jėgų santykis buvo išbandomas per tarpininkus. Tai kitų valstybių karai, kuriuose JAV ir SSRS aprūpindavo ginklais ir patarėjais kariaujančias šalis; arba kai viena didžioji valstybė kariaudavo, kita remdavo jos priešininką politiškai ar ekonomiškai (Korėjos, Vietnamo, Afganistano karai).
II-ajam pasauliniui karui pasibaigus Vakarų valstybių santykiai su SSRS pablogėjo, o jau 1946 m. Kovo mėn. V. Čerčilis, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas, paskelbė, kad Rytų Europą atskyrė „geležinė uždanga“, ir paragino ginti demokratiją bei kovoti su komunizmu. V. Čerčilio pasiūlymui pritarė JAV prezidentas H. Trumenas.
„Šaltojo karo“ priežastys:
• JAV ir Didžioji Britanija nerimavo dėl savo pozicijų Europoje (manė, kad SSRS, įsigalėjusi Centrinėje ir Pietryčių Europoje, pasiųs didžiules armijas į Vakarus);
• Didžiosios valstybės bijojo prarasti savo pozicijas Azijoje ir Afrikoje (Azijoje po karo taip pat atsirado socialistinės valstybės, o Afrikoje sustiprėjo antikolonialistinis judėjimas);
• Norėjo sustiprinti antikomunistines jėgas Europoje ir visame pasaulyje, kadangi po karo itin išaugo kairiųjų jėgų įtaka (dėl SSRS pergalės ir kairiųjų jėgų dalyvavimo Pasipriešinimo judėjime, taip pat dėl pokario metų ekonominių sunkumų);
„Šaltasis karas“ – tai iš esmės buvo dviejų supervalstybių (JAV ir SSRS) varžybos įvairiose srityse, tačiau jos neperaugo į „karštajį karą“ (ginkluotą susidūrimą). Karas truko iki 9 deš. vidurio ir reiškėsi įvairiomis formomis:
• ekonominiu spaudimu;
• ryšių tarp Rytų ir Vakarų valstybių siaurinimu ;
• ideologine ir propagandine kova;
• karinių ir politinių blokų kūrimu;
• neregėtomis ginklavimosi varžybomis;
• lokaliniais...
Šį darbą sudaro 3873 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!