Psicholingvistikos mokslo pradžia vieningai laikoma XX a. 6-asis dešimtmetis, kai savo darbais, kritikuojančiais bihevioristines kalbinės elgsenos teorijas, išgarsėjo Jungtinių Amerikos Valstijų (toliau – JAV) lingvistas Noamas A. Chomskis (Noam A. Chomsky). Atskaitos tašku tapo ir seminaras Indianos universitete bei po to išleistas leidinys, kuriame pirmą kartą buvo pristatyta psicholingvistikos teoriniai klausimai ir eksperimentinių tyrimų kryptys.
Tyrimo objektas – psicholingvistikos mokslas. Psicholingvistika suvokiama kaip kalbotyros šaka, tirianti kalbą kaip psichikos reiškinį, aiškina įvairius kalbos formavimosi ir suvokimo procesus.
Tyrimo tikslas – teoriškai išanalizuoti psicholingvistikos mokslo raidą.
Tyrimo metodas: aprašomasis (deskriptyvinis).
Temos aktualumas: pasiremiant užsienio šalių praktika, psicholingvistiniai tyrimai Lietuvoje vis intensyviau taikomi įvairiose gyvenimo srityse. Daugiausia dėmesio skiriama įvairiems vaikų kalbos aspektams. Psicholingvistiniai tyrimai gali pasitarnauti kriminalistinės lingvistinės ekspertizės srityje, kuriant automatines teksto, balso atpažinimo, dirbtinio intelekto sistemas ir t.t. Akivaizdus taikomosios psicholingvistikos indėlis skatina pažvelgti į lietuvių tyrėjų pristatomus mokslo darbus ir analizes.
Teorinės literatūros apžvalga. Išsamiai su psicholingvistika ir šios srities mokslininkų taikomais metodais supažindinama kalbininkės, profesorės Genovaitės Kačiuškienės straipsnyje, pasirodžiusiame 4-ajame 2019-ųjų metų Gimtosios kalbos žurnalo numeryje. Įdomius savo tyrimų rezultatus ir įžvalgas, susijusias su vaikų kalba, pristato Ingrida Balčiūnienė, Ineta Dabašinskienė, Laura Kamandulytė-Merfeldienė, Eglė Krivickaitė, Inga Miklovytė. Tai tyrėjos, kurių pagrindinė mokslinių interesų sritis – psicholingvistika.
Darbo sandara. Darbą sudaro įvadas, dėstomoji dalis, išvados ir naudotos literatūros sąrašas. Įvade apibrėžiamas tyrimo objektas, išskiriamas darbo tikslas ir uždaviniai, pristatomas temos aktualumas, apžvelgiama tyrimui naudota literatūra. Dėstomojoje darbo dalyje lakoniškai nušviečiama psicholingvistikos apibrėžtis mokslo ir enciklopediniuose leidiniuose, jos formavimosi ištakos, pristatomi dažniausiai pasitelkiami tyrimo metodai ir trumpai aptariami trys lietuvių tyrėjų psicholingvistiniai darbai.
1. PSICHOLINGVISTIKOS APIBRĖŽTIS IR ATSIRADIMO ISTORIJA.
Mokslo ir enciklopediniuose leidiniuose psicholingvistika yra apibrėžiama kaip kalbotyros šaka, tirianti kalbą kaip psichikos reiškinį (žr. Visuotinė lietuvių enciklopedija). Psicholingvistika aiškina įvairius kalbos formavimosi ir suvokimo procesus, daug dėmesio skiriama vaikų kalbai, kalbos patologijai ir kalbos raidai, turi taikomąją reikšmę: sprendžia kalbų mokymo(si) klausimus (žr. Lietuvių kalbos žodynas)....
Šį darbą sudaro 3126 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!