Kadangi Platonas laiko meną Valstybės auklėjamąja priemone ir jį ,,prižiūri ‘‘ ( tai valdovų pareiga), savaime suprantama, kad čia iškyla visuomenės ir menininko konfliktas, nes Antikos laikais menas išsivadavo iš geometrinio egiptinio meno įtakos, tapo laisvas, menininkai sprendė naujas iškilusias problemas: anatomija, plastika... Vaizduodavo Dievus nebe tokius ,,dieviškus ‘‘ kaip Egipte, Dievai tapo ir kenčiantys, ir liūdintys, nuodėmingi. Atsirado teatras, Homero palikimas. Platonas savo veikale ,, Valstybė ‘‘ tokius menus ir menininkus nusprendė pašalinti iš savo kuriamos valstybės. Norėčiau toliau išskirstyti menininkus į poetus ir dailininkus ir aptarti jų konfliktą su visuomene.
4. Estetikos istorija, antologija I. Sudaryt. A. Andrijauskas ir kt. psl. 32.
5. Platonas. Valstybė, vertė Dumčius Jonas. Vilnius: Pradai, 2000, psl. 84.
6. Ten pat, psl. 89.
7. Estetikos istorija, antologija I. Sudaryt. A. Andrijauskas ir kt. psl. 501.
8. Ten pat, psl. 498.
Plačiausiai Platonas ,,Valstybėje ‘‘ aprašė poezijos meną. Kaip jau ir minėjau Platono meno uždaviniuose, menas turi auklėti visuomenę. Homerui Platonas prikiša, kad jis neigiamai kalba apie Dievus, esą negalima sakyti ir kurti pasakojimų, kuriuose Dievai vieni su kitais kariavo ,, Apskritai nereikia pasakoti, kad dievai su dievais kariauja, spendžia vieni kitiems spąstus, mušasi vieni su kitais, - juk visa tai netiesa.‘‘9 Platonas sako, kad jei ir taip atsitiktų, kad koks poetas šitaip kalbės apie dievus, tai ,, <..> mes supyksime ir neduosime jam choro; taip pat uždrausime mokytojams naudoti šitokią poeziją jaunimui auklėti, jeigu norime, kad sargybiniai būtų dievobaiminingi ir panašūs į dievus, kiek žmogui tai įmanoma‘‘10 Neįtiko Platonui Homeras, jam skyrė daugiausia kaltinimų ir manau, jei Homeras dar būtų gyvas, ji Platonas pirmą ištremtų iš idealios Valstybės. Tad kaip matome nebegalės poetas laisvai kurti, jo veikla bus suvaržyta įstatymų. Platonas pateikia poezijai ir patį sunkiausią kaltinimą : ,, <...> kad ji sugeba žaloti ir dorus žmones – tik vienas kitas to išvengia‘’11
3 .2. Dailės ir visuomenės nesantaika
Platono ,,Valstybėje...
Šį darbą sudaro 1053 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
Nuolat dirbame, kad pagerintume visų mūsų turimų mokslo darbų kokybę, todėl informuojame, jog šis rašto darbas buvo patikrintas savo srities specialisto, todėl galite būti užtikrinti dėl šio darbo kokybės.
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!