2000 m.
XIX a. viduryje jau buvo žinoma daugiau negu 60 elementų, ištirtos daugumos tų elementų fizinės ir cheminės savybės. Kai kurie elementai tada dar nebuvo išskirti gryni.
Atrandant naujus elementus ir tiriant jų bei jų junginių savybes, buvo sukaupta daug faktų, kuriuos būtinai reikėjo susisteminti.Pirmaisiais elementų sisteminimo bandymais galima laikyti elementų grupavimą pagal bendras jų savybes. Štai buvo nustatyta, jog ryškiausiomis bazinėmis savybėmis pasižymi elementų, pavadintų šarminiais, junginiai, o rūgštinėmis - halogenų junginiai. Be to, apibendrintos daugelio elementų kiekybinės charakteristikos, lemiančios jų sąvybės. Svarbiausios jų - santykinė atominė elemento masė ir jo valentingumas, t.y. gebėjimas sudaryti įvairių formų junginius.
Nė vienas cheminių elementų klasifikavimo bandymas neišaiškino jų išsidėstymo svarbiausio dėsningumo, ir todėl vis nebuvo natūralios sistemos, apimančios visus cheminius elementus bei rodančios jų panašumų ar skirtumų esmę. Tą uždavinį išsprendė D. Mendelejevas. D. Mendelejevas neabejojo, jog klasifikuojant reikia remtis pagrindine kiekybine elemento charakteristika - atomine mase, nuo kurios ‘turi priklausyti visos likusios savybės’. Tačiau rasti tą priklausomybę buvo labai sunku dėl dviejų priežaščių :
• dar ne visus elementus tuo metu žinojo,
• kai kurių elementų atominės masės buvo nustatytos netiksliai ir formalus jų lyginimas klaidino.
Skirtingai nuo savo pirmtakų, rusų mokslininkas sugretino nepanašius elementus, išdėstęs visus žinomus elementus atominių masių didėjimo tvarka. Štai pirmieji 14 tos sekos elementų.
Li - Be - B - C - N - O - F - Na - Mg - Al - Si - P - S - Ci - ...
Pereinant nuo ličio Li prie fluoro F, dėsningai silpnėja metalų ir stiprėja nemetalų savybės, kartu didėja valentingumas. Pereinant nuo fluoro F prie sekančio pagal atominę masę elemento natrio Na, šuoliškai kinta savybės ir valentingumas, nors natris daug kuo artimas ličiui - taip pat yra tipiškas vienvalentis metalas, tik aktyvesnis. Po natrio einantis magnis Mg panašus į berilį Be - abu elementai dvivalenčiai, turi metalų savybių, bet abu chemiškai netokie...
Šį darbą sudaro 3210 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Kiti darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!