10.1. Susieti augalų vegetatyvinį dauginimąsi su požymių pastovumu ir dauginimąsi sėklomis su požymių kintamumu.
Nelytinis (vegetatyvinis) augalų dauginimasis – tai dauginimasis be apvaisinimo proceso vegetatyviniais augalo organais: lapais, stiebais, šaknimis. Augalams taip dauginantis, jų palikuonys išlieka tokie patys kaip tėviniai augalai, nes nelytinės lapų, šaknų, stiebų ląstelės susidaro mitozės būdu. Susidarant sėkloms, dalyvauja lytinės ląstelės. Vykstant apvaisinimui, dėl kombinacinio kintamumo kiekvienas iš sėklos išaugęs augalas turi tik jam būdingą požymių rinkinį.
10.2. Apibūdinti apdulkinimo ir apvaisinimo reikšmę augalų įvairovės atsiradimui, susieti sėklų platinimo būdus su augalų išplitimu. Apibūdinti žiedą kaip augalų dauginimosi organą (kuokeliai ir piestelės), kuriame bręsta vyriškosios ir moteriškosios lytinės ląstelės ir formuojasi vaisius.
Apdulkinimas sudaro prielaidas augalų požymių įvairovei atsirasti, nes net ir tos pačios rūšies augalų lytinės ląstelės turi skirtingus genų rinkinius (dėl gametogenezės metu vykstančios mejozės), o atsitiktinis lytinių ląstelių susijungimas apvaisinimo metu sukuria tik tam genų rinkiniui būdingą genų kombinaciją. Sėklomis besidaugindami augalai gali turėti skirtingų požymių. Naujų požymių atsiradimas sudaro galimybių augalams prisitaikyti prie kintančios aplinkos ir išlikti. Tai viena pagrindinių priežasčių, paaiškinančių didelę dabartinių magnolijūnų įvairovę ir klestėjimą Žemėje.
Didžiulė vaisių įvairovė įrodo, kad augalai turi daug būdų po pasaulį platinti ir išsklaidyti savo sėklas.
Vėjo platinami vaisiai yra lengvi, jų susidaro daug, neretai jie turi skristukus, parašiutus ir kitų priemonių, padedančių skristi. Vėjas platina: kiaulpienių, klevų, liepų, beržų, gluosnių ir kitų augalų sėklas.
Gyvūnų platinami vaisiai yra sultingi, skanūs, kvapūs, turi kabliukų ar kitų darinių, padedančių prilipti prie kailio. Gyvūnai suvalgo minkštimą, o sėklos lieka nesuvirškintos, todėl patekusios į tinkamą aplinką sudygsta net ir praėjus ne vienam mėnesiui ar metams. Kartais net už keliolikos kilometrų nuo motininio augalo. Gyvūnai, platinantys sėklas: kiškiai, strazdai, kėkštai, lapės ir kt.
Kai kurie augalai patys išplatina savo sėklas – išbarsto savo sėkliukes, atsiskirdami nuo vaisiakočio, subrendę vaisiai paliesti staigiai plyšta dėl įsitempusių audinių ir taip išsvaido sėklas.
Žiedas – tik magnolijūniniams augalams būdinga...
Šį darbą sudaro 1887 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!