Muzikos teorijos kartojimo klausimai
(9 kl., I pusmetis)
Išvardinti pagrindinius notacijos (muzikos užrašymo) būdus.
Seniausias muzikinių garsų, kaip ir žmonių kalbos, užrašymo būdas yra piktografija (simboliniai paveikslėliai). Taip muzika buvo užrašoma senovės Mesopotamijoje, Šumerų karalystėje, senovės Egipte.
Antikinėje Graikijoje buvo išrastas raidinis muzikos garsų užrašymo būdas. Senosios graikų kalbos raides pakeitus lotyniškomis, jis naudojamas iki dabar.
Viduramžių religinėje muzikoje VI a. atsirado neumos - grafiniai ženklai (viso jų buvo virš 30), kuriais apytiksliai užrašomas trumpas melodinis motyvas (melodinis „vingis“). Neumos buvo rašomos virš liturginio (apeiginio) teksto ir nurodydavo, kaip reikia sugiedoti konkretų skiemenį.
Atsiradus daugiabalsei religinei muzikai, iškilo poreikis fiksuoti ir garso, nuo kurio giedama neuma, aukštį. Taip atsirado liniarinė (arba linijinė) notacija. XI a. neumas ant keturių linijų pirmasis pradėjo rašyti Gvidas Arecietis (Gvidas iš Areco). Gvidas sugalvojo eilučių pradžioje užrašyti raktus, nurodančius kokio aukščio garsą konkreti eilutė atitinka.
Gvido liniarinė notacija žymėjo aukštį, bet ne garsų trukmę. Toliau vystantis daugiabalsei muzikai iškilo poreikis fiksuoti ir garsų bei pauzių trukmę – taip XIII a. atsirado menzūros, o tuo pačiu ir liniarinė-menzūrinė notacija. Dabartinį pavidalą liniarinė-menzūrinė notacija įgijo XVI a. pabaigoje.
XX a. avangardinės muzikos netradiciniams garsams, jų netradiciniams dariniams ir srautams užrašyti buvo sugalvota grafinė notacija. Grafinė notacija - tai įvairūs, dažniausiai pačių kompozitorių sugalvoti simboliniai ženklai (rodyklės, linijos, skaičiai, raidės, spalvos, schemos ir t.t.), kuriais nurodoma, kaip atlikti konkrečią muzikinės partitūros dalį.
Tokiu būdu turime 6 pagrindinius notacijos (muzikinių garsų užrašymo) būdus: piktografiją, raidinę notaciją, neumas, liniarinę (linijinę) notaciją, liniarinę-menzūrinę notaciją ir grafinę notaciją.
Žinoti raidinius natų pavadinimus.
Do nata – C, re – D, mi – E, fa – F, sol – G, la – A, si – B (arba H).
Žinoti kaip rašomi, ką reiškia smuiko (sol arba G) ir boso (fa arba F) raktai.
Šį darbą sudaro 1866 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!