1.1 Monetarinės politikos esmė, uždaviniai ir priemonės.
Monetarinė politika – pinigų kiekio ir apyvartos reguliavimas šalyje per centrinį banką.
Monetarine politika – tai pinigų masės ekonominio reguliavimo principai ir praktika, kuriais siekiama kuria nors kryptimi paveikti makroekonominius rodiklius. Pinigų masė veikia pusiausvyros pajamas, nedarbo lygį ir infliaciją. Pinigų masę būtina reguliuoti, nes komerciniai bankai, siekdami savų tikslų gali destabilizuoti ekonomiką padidinti ciklinius svyravimus. Dėl šių priežasčių monetarinės politikos uždavinys yra reguliuojant pinigų masę ne tik palaikyti pastovią pinigų perkamąją galią, bet ir užtikrinti visos ekonomikos stabilumą, tolygų jos augimą, naudoti optimaliai turimus išteklius.
Monetarinė (pinigų) politika – poveikio pinigų kiekiui politika, glaudžiau susijusi su finansine politika. Monetarinė politika gali būti „kieta“ – kai valstybė mažina pinigų kiekį, riboja jų išleidžiamą į apyvartą kiekį (vykdo pinigų emisiją), palaiko didelius procentus kreditams. Ir „minkšta“ politika, kai skatina pigius kreditus, pinigų kiekis auga netrukdomai. Monetarinė politika įgyvendinama ir nefinansavimu, - operacijomis vertybiniais popieriais atviroje rinkoje, vykdant rezervavimo politiką.
Monetarinė politika yra pagrįsta valiutų valdymu. Iki euro įvedimo būtina išsaugoti valiutų valdybos modelį, kaip sudarantį dalį svarbiausių sąlygų makroekonominiam stabilumui ir apsaugantį gyventojus nuo valdžios manipuliacijų nacionaline valiuta. Šalies viduje turi būti leisti atsiskaitymai visomis kitomis pasaulio valiutomis.
Valstybės fiskalinė ir monetarinė politika nuolat stiprina valstybinių bei valstybinių - komercinių bankų sistemą ir valstybinę komercinių bei privačių bankų, kredito, draudimo ir finansinių įstaigų kontrolę. Užtikrina valstybinės valiutos konvertabilumą. Prioritetinėms ūkio šakoms vystyti suteikia valstybines garantijas ir fiksuotas kreditų palūkanų normas.
Vystantis ekonomikai ir globalizacijos procesams, vis didėjantį poveikį ekonomikai daro monetarinė politika. Monetarinės politikos poveikį ekonomikai tyrinėja daugelis ekonomistų, tačiau vis dar nėra vieningos nuomonės šiuo klausimu.
Monetarinės politikos tikslas – skatinti BNP gamybą, užkirsti kelią infliacijai, užtikrinti, kad ūkininkavimo sistema būtų veiksminga, užkirsti kelią nedarbo augimui, užtikrinti kad ekonomika augtų.
Tai pasiekiama įvairiomis priemonėmis:
• stabilizavus kainų lygį ir perkamąją galią;
• stabilizavus nacionalinę valiutą ir sumažinus infliaciją.
Todėl monetarinė politika gali būti „kieta“,...
Šį darbą sudaro 2109 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!