Galaktika yra žvaigždžių sankaupa, kuri sudaryta iš dujų ir dulkių, veikiamų jų pačių gravitacinės jėgos. Galaktikų dydis svyruoja nuo 10000 iki 200000 šviesmečių ir tarp 109 ir 1014 saulės šviesių. Atstumai spiečiuje yra maždaug 1000000 - 2000000 šviesmečių, o atstumai tarp galaktikų spiečių gali būti šimtus kartų didesni.
Galaktikos žymiai skiriasi dydžiu, struktūra, sudėtim, bet beveik visos susideda į grupes arba spiečius, kuriuose gali būti apie 10000 narių. Galaktikos turi tam tikrus bendrus bruožus: gravitacija laiko milijardus žvaigždžių kartu ir todėl tankiausia vieta yra centre, kuris yra vadinamas branduoliu arba balžu (išgaubtumu). Kai kurios galaktikos turi spiralines arba besisukančias vijas. Visos galaktikos turi silpną išorinę sritį arba voką ir paslaptingą juodos materijos halą. Iškelta hipotezė, kad galaktikos centre yra juodoji skylė.
Daugybėje galaktikų dujų ir dulkių debesų dalelės yra ūkai, kuriuos galime stebėti. Ūkų, pūkuotų objektų danguje, kurie nėra nei planetos, nei kometos ar žvaigždės, atradimas priskirtas Čarlsui Mese (1700). Jo 103 objektų kolekcija yra pirmasis galaktikų katalogas. Heršelis (1792 – 1871) panaudojo didelį atspindintį teleskopą, kad parengtų pirmąjį Visuotinį galaktikų katalogą.
Laikui bėgant galaktikos sudėtis kinta nuo vieno tipo iki kito.
Beveik visi galaktikų tipai gali būti randami grupėse arba spiečiuose. Daugelis galaktikų spiečių turi milžinišką galaktiką centre, kuri auga, prarydama savo kaimynes. Mūsų Saulės sistema randasi išorinėje spiralinės galaktikos, kurią vadiname Paukščių Taku, dalyje. Artimiausia kaimynė yra Andromedos galaktika (M 31).
Šiame paveikslėlyje pavaizduotas Vietinių galaktikų, populiacijos per 1000 kilopersekų (kpc) aplink Paukščių Taką. Nykštukinių galaktikų spiečius aplink Paukščių Taką ir Andromedos galaktikos spirales galima stebėti.
Beveik visos galaktikos klasifikuojamos pagal schemą, sukurtą 1926 metais amerikiečių astronomo Edvino Hablo. Didžioji dauguma žinomų galaktikų patenka į vieną iš 3 pagrindinių klasių: spiralinių, elipsinių, netaisyklingų. 70% danguje matomų ryškių galaktikų yra spiralinio tipo, įskaitant Paukščių Tako galaktiką.
Elipsinės galaktikos:
Šios klasės galaktikos turi švelniai besiskiriantį šviesumą, nuolat kintantį iš centro į išorę. Jų forma – elipsinė, su vienodo...
Šį darbą sudaro 1283 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!