1. Šiluminis spinduliavimas, mechanizmas ir dėsningumai (emisijos ir absorbcijos geba, absoliučiai juodas kūnas, Kirchhofo, Stefano ir Bolcmano bei Vyno dėsniai. Planko spinduliavimo dėsnio fizikinė prasmė ir išvados) .
Ši kiekybinė šiluminio spinduliavimo charakteristika išreiškia sąryšį tarp temperatūros T ir spinduliavimo pasiskirstymo pagal dažnį ν.
Absorbcijos geba – spinduliuojamos į kūno paviršiaus ir sugertos energijos srauto santykis.
Maksimali absorbcijos gebos vertė gali būti 1 (vienetas). Šis dydis priklauso nuo nagrinėjamojo kūno temperatūros ir krintančio spinduliavimo dažnio.
Kirchofo dėsnis - konkrečioje temperatūroje kūno emisijos gebos ir absorbcijos gebos santykis nepriklauso nuo to kūno prigimties – tai visiems kūnams, tarp jų ir absoliučiai juodam kūnui, universali dažnio ir temperatūros funkcija.
Vadinasi, jei kūnas smarkiau spinduliuoja energiją, tai geriau ją ir sugeria.
Stefano ir Bolcmano dėsnis: Kūnų energinis šviesis yra tiesiog proporcingas absoliutinei temperatūrai T ketvirtuoju laipsniu. Vėliau nustatyta, kad šis teiginys teisingas tik absoliučiai juodam kūnui.
Vadinasi, kad kuo kūnas juodesnis, tuo jis daugiau sugeria ir išspinduliuoja energijos; ir atvirkščiai - kuo kūnas baltesnis, tuo jis mažiau sugeria ir išspinduliuoja.
Vyno dėsnis : absoliučiai juodo kūno spinduliavimo spektrinio tankio maksimumą atitinkantis bangos ilgis yra atvirkščiai proporcingas kūno temperatūrai.
Absoliučiai juodo kūno spinduliavimo maksimumas 6000 K temperatūroje yra regimojoje spektro srityje. Kai temperatūra žemesnė, šis maksimumas esti ilgesnių bangų srityje. Todėl švytinčiam kūnui vėstant, jo spektre ima vyrauti vis didesnio bangos ilgio šviesa, iki kūnas visai nustoja skleisti regimuosius spindulius.
Planko dėsnis: dažniu ν virpančio osciliatoriaus energija W gali būti ne bet kokia, o tik dažnio hν kartotinė:
- Planko konstanta
Išvada– osciliatoriaus enrgija yra ne bet kokia, o kvantuota.
2. Ką vadiname šiluminiu spinduliavimu?
Spinduliavimas sukeltas medžiagos dalelių šiluminių virpesių. Vienas iš galingiausių šiluminio spinduliavimo šaltinių yra saulė.
3. Kuris iš spinduliavimo dėsnių yra bendriausias: Kirchhofo, Vyno, Planko ar Stefano-Bolcmano?
Planko, nes iš jo dėsnio galima išvesti Kirchofo, Vyno, Stefano – Bolcmano dėsnius.
4. Kas atsitinka su šiluminio spinduliavimo spektro maksimumu, didėjant temperatūrai?
Kylant temperatūrai T, šis maksimumas slenka link trumpųjų...
Šį darbą sudaro 5429 žodžiai, tikrai rasi tai, ko ieškai!
★ Klientai rekomenduoja
Šį rašto darbą rekomenduoja mūsų klientai. Ką tai reiškia?
Mūsų svetainėje pateikiama dešimtys tūkstančių skirtingų rašto darbų, kuriuos įkėlė daugybė moksleivių ir studentų su skirtingais gabumais. Būtent šis rašto darbas yra patikrintas specialistų ir rekomenduojamas kitų klientų, kurie po atsisiuntimo įvertino šį mokslo darbą teigiamai. Todėl galite būti tikri, kad šis pasirinkimas geriausias!
Norint atsisiųsti šį darbą spausk ☞ Peržiūrėti darbą mygtuką!
Mūsų mokslo darbų bazėje yra daugybė įvairių mokslo darbų, todėl tikrai atrasi sau tinkamą!
Panašūs darbai
Atsisiuntei rašto darbą ir neradai jame reikalingos informacijos? Pakeisime jį kitu nemokamai.
Pirkdamas daugiau nei vieną darbą, nuo sekančių darbų gausi 25% nuolaidą.
Išsirink norimus rašto darbus ir gauk juos akimirksniu po sėkmingo apmokėjimo!